Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wiezienie i tysiące euro grzywny za... pisanie fałszywych recenzji na portalu TripAdvisor

14.09.2018 11:47

Za handel fałszywymi recenzjami w internecie został skazany właściciel firmy Promo Salento. Firma zajmowała się sprzedawaniem fałszywych, pozytywnych recenzji setkom firm z branży hotelarskiej we Włoszech i publikowaniem ich w serwisie TripAdvisor. 

Pokój hotelowy fot. Pixabay

Jak podają media, włoska agencja marketingowa PromoSalento z Apuli oferowała niewielkim hotelom i restauracjom pakiety pozytywnych opinii oceniających ich usługi. W zamian za wynagrodzenie zamieszczała je na jednym z najbardziej popularnych dla podróżników portalu TripAdvisor.

9 miesięcy więzienia i 8 tys. euro kary za fałszywe recenzje

Włoski sąd orzekł, że tworzenie i zamieszczanie fałszywych recenzji, a także posługiwanie się przy tym fałszywą tożsamością, jest niezgodne z prawem i będzie traktowane jako przestępstwo. Po raz pierwszy oszustwo tego typu zakończyło się wyrokiem więziennym - właściciel agencji PromoSalento został ukarany 9 miesiącami pozbawienia wolności oraz 8 tys. euro grzywny. Postępowanie w tej sprawie wspierał popularny serwis turystyczny Tripadvisor, który w procesie przyjął status poszkodowanego. Zespół serwisu wszczął własne śledztwo, które miało pomóc w ustaleniu osób odpowiedzialnych za oszustwo. Zebrane informacje przekazał sądowi jako dowody w sprawie.

Jak podała "Rzeczpospolita", TripAdvisor już w 2015 roku dowiedział się, że PromoSalento oferuje fałszywe opinie, po tym jak kilku włoskich przedsiębiorców poinformowało, że dostali od firmy propozycje pozytywnych wpisów za wynagrodzenie. Portal recenzencki przeprowadził analizę techniczną, a następnie uniemożliwił ponad tysiąc prób zamieszczenia wpisów przez PromoSalento. Łącznie, od 2015 roku serwis podróżniczy zablokował działalność ponad 60 firm, które pisały oceny na zlecenie.

Najnowsze dane z serwisu TripAdvisor wskazują, że witryna ma ponad 500 milionów recenzji i opinii o siedmiu milionach nieruchomości, restauracji orz atrakcji. Firma stanęła w obliczu rosnącej presji, by stawić czoła fałszywym recenzjom.

Przeczytaj także:

• Atak hakerów na Booking.com. Wykradli dane tysięcy klientów portalu

• Stworzyli stronę wyszukującą najtańsze bilety. Wkrótce staną przed sądem

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń