Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Władze Macedonii są gotowe zmienić nazwę kraju. Chcą zakończyć konflikt z Grecją

07.02.2018 15:57

Premier Macedonii, Zoran Zaew, zapowiedział, że jego kraj jest gotów zmienić nazwę, aby zażegnać wieloletni spór z Grecją. To ma zwiększyć szanse Skopje na wstąpienie do Unii Europejskiej i NATO.

Władze Macedonii są gotowe zmienić nazwę kraju. Chcą zakończyć konflikt z Grecją fot. Fotolia

Już teraz zmieniono nazwę macedońskiego lotniska oraz autostrady, a kraj jest gotów zrezygnować z odwoływania się do spuścizny po Aleksandrze Wielkim.

- Chciałbym, aby negocjacje (z Grecją) zakończyły się pomyślnie. Jesteśmy gotowi dodać do nazwy naszego kraju geograficzne określenie - powiedział premier Macedonii

Dyplomaci są zdania, że określenia „Macedonia Północna”, „Nowa Macedonia”, „Górna Macedonia” byłyby do zaakceptowania przez obydwie strony.

Premier Macedonii przypomniał również, że jego rząd podjął już decyzję o zmianie nazwy głównego lotniska w Skopje oraz autostrady, które nosiły imię Aleksandra Macedońskiego. Poprzednie nazwy drażniły Ateny, ponieważ Macedonia była również nazwą starożytnego królestwa, rządzonego przez Aleksandra Wielkiego, a Grecy uważają, że to oni są dziedzicami spuścizny po Aleksandrze.

Niemal 30 lat sporu z Grecją

Macedonia wstąpiła do ONZ w 1993 roku pod nazwą "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii" (akronim angielski - FYROM). Sąsiednia Grecja sprzeciwiła się jej jednoczłonowej nazwie, twierdząc, że używanie nazwy Macedonia przez Skopje kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia.

W grudniu 2017 roku premier Zaew oświadczył po raz pierwszy, że jego kraj jest gotowy zrezygnować z roszczeń do spuścizny kulturalnej po Aleksandrze Macedońskim, jeśli pomoże to w rozwiązaniu blisko 30-letniego sporu z Grecją. 

Pomimo ustępstw ze strony Macedonii, w niedzielę kilkaset tysięcy ludzi wzięło w Atenach udział w demonstracji przeciwko możliwemu kompromisowi z władzami w Skopje. Grecy nie chcą, aby słowo „Macedonia” widniała w nazwie sąsiedniego państwa.

Źródło: tvn24.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi