Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

We Włoszech obowiązuje czerwony alert z powodu upałów. Ostrzeżenie aż dla 18 miast

02.08.2018 09:36

W 18 miastach we Włoszech ogłoszono stan alarmowy - meteorolodzy zapowiadają rekordowe upały, w wielu miejscach temperatura zbliży się nawet do 40 stopni Celsjusza. 

Rzym fot. Pixabay

Czerwony alert, czyli najwyższy w czterostopniowej skali, oznacza poważne zagrożenie dla zdrowia. Stan alarmowy obowiązuje w 18 miastach, w tym w Bolonii, Florencji, Mediolanie, Wenecji i Rzymie. Co zdarza się niezwykle rzadko, największe upały panują na północy i w środkowych Włoszech, a nie na południu.

Ministerstwo Zdrowia apeluje o ostrożność

W wielu miejscach upały będą naprawdę dotkliwe - temperatura zbliży się nawet do 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia apeluje, by osoby starsze, chore i dzieci, starały się przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wczoraj o godzinie 14.00 ze względu na powszechne we Włoszech używanie klimatyzatorów zarejestrowano najwyższy od 3 lat pobór mocy - ponad 56 megawatów.

Dziennik „Corriere della Sera" zamieszcza dziś instrukcję, jak zbudować klimatyzator z wiatraka i naczynia z kostkami lodu. Policja w Rzymie wyjątkowo "patrzy przez palce" na zabronione kąpiele turystów w fontannach. Stan alarmowy ma obowiązywać do 8 sierpnia.

Przeczytaj także:

• Upały nadal nie odpuszczają...Ostrzeżenia aż dla 12 województw!

Holandia walczy z upałami. Solanki na drodze

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń