Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Włoskie miasto wystawione na sprzedaż. Burmistrz sprzedaje je "w kawałkach"

08.04.2019 09:56

"280 euro za ławkę, 1130 euro za ławkę w komplecie z latarnią, 200 tysięcy euro za urząd gminny". Burmistrz niewielkiego miasteczka Esino Lario na północy Włoch stworzył cennik wyprzedaży tej miejscowości. 

Esino Lario fot. Shutterstock

Burmistrz włoskiego miasteczka, Pietro Pensa, wyjaśnił, że gmina potrzebuje pieniędzy. Jak zauważają włoskie media, jest to sprzedaż "po kawałku".

Wyprzedaż Esino Lario we Włoszech

"Sprzedam miejscowość" - tak nazwał swój pomysł burmistrz włoskiej miejscowości Esino Lario. Pietro Pensa tłumaczył swoją decyzję koniecznością uzyskania funduszy, których gminie bardzo brakuje. Zapewnił zarazem, że kierowane przez niego miasto nie stoi w obliczu bankructwa, lecz potrzebuje środków na rozwój i realizację niezbędnych projektów. 

- Zostaliśmy pozostawieni sami sobie w naszej walce z wyludnieniemBrakuje nam pieniędzy w kasie gminnej. Dlatego postanowiłem zająć mocne stanowisko dla dobra wszystkich, wystawiając na sprzedaż symboliczne miejsca - wyjaśnił. - Aby poprawić jakość życia i sytuację w Esino, sprzedajemy je.

Burmistrz, przez oferowanymi na sprzedaż obiektami, ustawił wielkie kartonowe tablice z ceną i kodem kreskowym. Ogłoszenia o sprzedaży zamieścił też w prasie.

Coraz mniej turystów

Esino Lario, malownicza górska miejscowość w regionie Lombardia, licząca obecnie ponad 700 mieszkańców, w latach 80. gościła w czasie wakacji ponad 10 tysięcy turystów, zwłaszcza z pobliskiego Mediolanu.

W późniejszym czasie, jak zauważyły lokalne władze, bardziej Włochom zaczęło opłacać się jeździć na urlop do Egiptu czy Tunezji. Z czasem z powodu spadku napływu turystów, miasteczko zaczęło borykać się z coraz większymi kłopotami. Stan obecny, opisany przez dziennik "La Repubblica" to fatalny transport i zniszczone drogi. Jedna z nich jest zamknięta od roku z powodu osunięcia się części nawierzchni. Dzieci muszą dojeżdżać daleko do gimnazjum. Wśród wystawionych na sprzedaż przedmiotów jest też 14 rzeźb stacji z Drogi Krzyżowej, podarowanych miejscowości przez znanego artystę. Cena to 600 tysięcy euro.

Przeczytaj także: 

• Najdroższy dom na świecie wystawiono na sprzedaż. Cena może zaskoczyć

• Domy za 1 euro. Nietypowe ogłoszenia w 15 miejscowościach

Źródło: PAP

___

RadioZET.pl/NC

Oceń