Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wodospad Niagara pokryty lodem! Zdjęcia robią ogromne wrażenie

03.01.2018 11:19

Rekordowe mrozy w Stanach Zjednoczonych sprawiły, że wodospad Niagara zaczął zamarzać. Pokryte lodem kaskady rzeki, zawieszone na wysokości 50 metrów, przyciągają rzesze turystów i fotografów. Zdjęcia są naprawdę imponujące.

Wodospad Niagara pokryty lodem! Zdjęcia robią ogromne wrażenie fot. East News

Takiego mrozu nie było w Stanach Zjednoczonych od lat. W północnych i środkowych stanach zanotowano najniższą od wieku temperaturę. Mróz utrzymujący się na wschodnim wybrzeżu sprawił, że zamarzła część wodospadu Niagara leżącego na granicy Kanady i USA. Synoptycy zapowiadają, że może być jeszcze zimniej, przez co w styczniu Niagara stanie się prawdziwą kraina lodu.

Wodospad Niagara fot. East News

Pokryte śniegiem drzewa i długie sople wokół wodospadu tworzą przepiękną scenerią. Okolice odwiedzają profesjonalni fotografowie, którzy dzielą się swoimi zdjęciami w mediach społecznościowych.

Zjawisko zamarznięcia Niagary może być niebezpieczne. Dlaczego? Bo uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie zależnych od niej elektrowni wodnych. Zmrożona woda nie wprawia w ruch turbin, co w momencie roztapiania się ogromnych brył lodu może stanowić poważne zagrożenie. Wydano nawet ostrzeżenie przed możliwym wystąpieniem powodzi dla dwóch wysp, które znajdują się w pobliżu wodospadu.

Zamarznięcie kaskad Niagary miało już miejsce w przeszłości. W 1890 roku zdarzyło się nawet, że ogromna kra zatamowała przepływ wody i wodospad przez dwa dni przestał istnieć. 

___

RadioZET.pl/NC

Oceń