Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wysoka kara dla Ryanaira i Wizzaira. Aż 4 mln EUR grzywny za zmianę polityki bagażowej

22.02.2019 10:12

Ryanair i Wizzair muszą zapłacić odpowiednio 3 mln euro i 1 mln euro kary za zmianę polityki bagażowej. Włoski urząd ds. konkurencji uznał, że tani przewoźnicy, wprowadzając opłaty za duży bagaż podręczny, oszukują pasażerów, po cichu podnosząc ceny biletów.

Lotnisko Ryanair i Wizzair fot. Michał Adamowski/East News

Obie tanie linie lotnicze zmieniły politykę bagażową od 1 listopada 2018 roku, zgodnie z którą bezpłatnie na pokładzie można przewozić tylko mniejszy bagaż mieszczący się pod fotelem. Włoski urząd uznał, że kwestionowany przepis to "niewłaściwa praktyka handlowa, która "wprowadza klientów w błąd w sprawie właściwej ceny biletu" - podaje Business Insider. 

Rynair i Wizzair ukarani za przepisy dot. bagażu

W czwartek włoski urząd ds. konkurencji wydał wyrok w ciągnącym się od listopada śledztwie, gdzie pod lupę wzięto negatywne zmiany w polityce bagażowej Ryanaira i Wizzair. Ostatecznie kary są bardzo wysokie, bo w sumie obaj przewoźnicy zapłacą 4 mln EUR (ok. 17,3 mln PLN) - 3 mln euro kary dla irlandzkiej linii i 1 mln euro kary dla węgierskiego przewoźnika.

Urząd stwierdził w uzasadnieniu, że oba przedsiębiorstwa - domagając się dodatkowej opłaty za bagaż podręczny - przeprowadziły w sposób nieprzejrzysty podwyżkę cen biletów. Zdaniem włoskiego regulatora, pasażerowie mają prawo oczekiwać, że bagaż podręczny, z którym podróżują, będą mogli zabrać ze sobą bezpłatnie na pokład, w cenie biletu lotniczego. Natomiast dodatkowe opłaty (wynoszące od 5 do 25 EUR) za duży bagaż podręczny nie są niczym innym, jak utajoną podwyżką cen. Do tego wprowadzoną w kompletnie nietransparentny sposób, bo urząd zarzucił też obu liniom, że nie poinformowały pasażerów o zmianach wystarczająco jasno.

Obaj przewoźnicy nie skomentowali jeszcze wyroku, ale jest pewne, że będą się od niego odwoływać. Włoski urząd zażądał, by obie linie lotnicze odniosły się do czwartkowej decyzji w ciągu 60 dni.

Źródło: businessinsider.com.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń