Wyspa Bali wprowadza nowy podatek dla turystów. Władze chcą zadbać o środowisko

22.01.2019 11:55

Bali przygotowuje się do wprowadzenia nowego podatku dla turystów. Osoby odwiedzające wyspę będą musiały zapłacić 10 dolarów, które władze wyspy wykorzystają na ochronę środowiska i dziedzictwa kulturowego.

Bali fot. Shutterstock

Władze Bali chcą, by turyści mieli realny wkład w dbanie o ekosystem oraz cenne zabytki. Właśnie dlatego urzędnicy opracowali specjalne zasady, wedle których wszyscy zagraniczni turyści będą zobowiązani do zapłaty 10 dolarów w ramach nowo wprowadzonego podatku.

Podatek na Bali pomoże w ochronie wyspy

Jak podaje Flyfree.pl, opłata będzie pobierana jednorazowo, choć na razie nie wiadomo, w jakiej formie. Władze dyskutują jeszcze, czy podatek powinien już być wliczony w bilety lotnicze czy opłacany na lotnisku bezpośrednio przez każdego podróżnego.

– Wpłaty od turystów są potrzebne, aby pomóc nam zachować środowisko i kulturę. Skoro oni mogą się nimi cieszyć, to dlaczego nie mają przyczynić się do ich ochrony? – przyznał przewodniczący rady legislacyjnej.

Władze są przekonane, że nowa opłata w wysokości 10 dolarów nie odstraszy turystów. W ich opinii jest wystarczająco niska, by obcokrajowcy praktycznie jej nie zauważyli. 

Nowy podatek obejmie wyłącznie obcokrajowców. Władze Bali uznały, że Indonezyjczycy przyjeżdżają na wyspę przede wszystkim, by odwiedzić rodzinę, w poszukiwaniu pracy, podczas gdy zagraniczni goście przybywają tu na wypoczynek. Biorąc pod uwagę, że na Bali w ubiegłym roku przyjechało prawie 6 mln zagranicznych turystów, dodatkowy dochód będzie ogromnym wsparciem istniejącego budżetu.

Bali od dłuższego czasu boryka się z problemem nadmiernej ilości śmieci i regularnego zanieczyszczania środowiska. W ubiegłym roku urzędnicy musieli zakazać całkowicie używania jednorazowych słomek, reklamówek czy naczyń, jeśli są zrobione z tworzyw sztucznych. Szacuje się, że choć Bali produkuje blisko 4 tony odpadów dziennie, to tylko 60 proc. z nich trafia na kontrolowane wysypiska.

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi