Wyspy Cooka zmienią nazwę? Zgłoszono już 64 nowe propozycje

06.03.2019 15:22

Wyspy Cooka położone na Oceanie Spokojnym chcą zmienić swoją nazwę. Obecna została nadana na cześć angielskiego odkrywcy i kojarzy się z historią kolonializmu, co nie podoba się mieszkańcom. Nową nazwę chcą wybrać sami podczas referendum. 

Wyspy Cooka fot. Shutterstock

Wyspy Cooka są niewielkim, wyspiarskim państewkiem w Polinezji, w południowej części Oceanu Spokojnego. Choć formalnie Wyspy nigdy nie ogłosiły niepodległości, w praktyce od 1965 roku stanowią samorządne państwo. Są jednak dobrowolnie stowarzyszone z Nową Zelandią, która może reprezentować je w sprawach polityki zagranicznej i obronności. Władze kraju nie są jednak zadowolone z ich nazwy. Komitet na Wyspach Cooka otrzymał wstępne poparcie ze strony rządu, przed ewentualnym referendum sprawie zmiany nazwy kraju.

Wyspy Cooka jako "Miłość z Niebios"?

Nazwa Wyspy Cooka upamiętnia angielskiego żeglarza i odkrywcę, który przybył na nie w 1773 roku jako drugi w historii Europejczyk. Choć sam nie nazwał odkrytych wysp swoim imieniem, zrobili to rosyjscy kartografowie na początku XIX wieku.

Teraz jednak lokalne władze ustanowiły specjalną komisję, której zadaniem jest wybranie nowej nazwy dla tego popularnego wśród turystów terytorium. Zwołany komitet chce, aby nowa nazwa nawiązywała do języka maoryskiego, którym posługuje się rdzenna ludność Nowej Zelandii. Komisja chce, aby nazwa pochodziła z lokalnego języka maori i zgłoszono już 64 propozycje. Wśród nich Rangiaroa, co oznacza "Miłość z Niebios" czy Raroatua, oznaczające "Oddani Bogu".

Zmiana nazwy związana jest z zaostrzającą się działalnością ruchów niepodległościowych na całym Pacyfiku. Mieszkańcy Wysp Cooka chcą porzucić starą nazwę, ponieważ wiąże się ona z historią kolonializmu brytyjskiego w tym regionie. 

- Najwyższy czas, abyśmy stali dumni w naszym własnym imieniu, wybranym przez nas, dla nas i w naszym własnym języku - powiedział Danny Mataroa, szef komisji powołanej przez lokalne władze.

Według Mataroa, proces wyboru i zmiany nazwy Wysp Cooka może potrwać około dwóch lat. Zakłada się, że w kwestii ostatecznego wyboru w referendum wypowiedzą się także sami mieszkańcy.

Źródło: tvn24.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń