Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wyspy Tabarca przeciwko "inwazji turystów". Mieszkańcy złożyli tysiące skarg do rządu

01.08.2018 12:37

Mieszkańcy hiszpańskiej wyspy Tabarca zwrócili się do rządu w Madrycie oraz władz regionu z prośbą o ograniczenie liczby turystów. Ten najmniejszy zamieszkany ląd Hiszpanii w ubiegłym roku odwiedziło 230 tys. gości.

Wyspa Tabarca fot. Pixabay

Wyspa Tabarca, położona ok. 20 km od Alicante, jest gminą o największej liczbie skarg (przypadającej na jednego mieszkańca) przeciwko turystom w Hiszpanii. 

Mieszkańcy chcą zahamować "najazd" turystów

Każdego roku do rządu autonomicznej Walencji napływa średnio blisko 3000 skarg od osób zamieszkujących wyspę. Niemal połowa z nich to protesty wobec nadmiernej eksploatacji lokalnej przyrody.

Skargi mieszkańców wysyłane są również do rządu Hiszpanii, który w 1986 r. wpisał wyspę na listę obszarów objętych ochroną przyrody. Madryt szacuje, że tylko między 15 czerwca a 15 września 2017 r. Tabarcę (liczącą zaledwie 0,3 km2) odwiedziło około 150 tys. turystów. Część zagranicznych gości nocuje w kilku hotelach mieszczących się na wyspie.

Napływ turystów wpływa na wyższe koszty życia

Zwiększająca się liczba turystów na wyspie wywołuje również niezadowolenie u części mieszkańców z powodu wysokich kosztów życia. Bardzo wysokie są szczególnie ceny wynajmu nieruchomości. W związku napływem turystów od maja do października za wynajem małego mieszkania trzeba zapłacić ponad 1200 euro miesięcznie, podczas gdy w drugiej połowie roku wartość ta spada do ok. 500 euro - tłumaczy jeden z mieszkańców.

Przepisy ograniczające budowę nowych hoteli w centrach miast, a tym samym "oblężenie turystów", wprowadziły w ostatnim czasie władze kilku hiszpańskich miast, m.in. Barcelony oraz stolicy Majorki, Palmy de Mallorca.

Źródło: onet.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń