Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Za zabranie "kamyczka" nawet 1000 euro kary. Tak miejscowi walczą z kradzieżą plaży na Skiatos

27.09.2018 10:50

Mieszkańcy greckiej Skiatos są coraz bardziej zaniepokojeni tym, że z najpiękniejszej plaży na wyspie turyści masowo kradną kamyki. Miejscowi robi wszystko, aby plaża, która zagrała w filmie "Mamma Mia", nie została całkowicie zniszczona przez przyjezdnych.  

Za zabranie "kamyczka" nawet 1000 euro kary. Tak miejscowi walczą z kradzieżą plaży na Skiatos fot. ---

Plaża Lalaria, uważana za najpiękniejszą na Skiatos i jedną z piękniejszych w Europie, położona jest na północnym wybrzeżu wyspy i dotrzeć można tam wyłącznie łodzią. 

Turyści kradną plażę znaną z "Mamma Mia"

Zwyczaj zabierania kamieni na pamiątkę kultywowali turyści od dawna, ale od kilku lat proceder mocno się nasilił. Stało się to po tym, jak na Lalarii nakręcono sceny słynnego filmowego musicalu "Mamma Mia!" z udziałem Meryl Streep, Pierce'a Brosnana i Colina Firtha.

Charakterystyczne, chętne zabierane "na pamiątkę" białe kamyki, które pokrywają tę plażę, powstały z otaczających ją skał. Tempo, w jakim znikają ze Skaitos, przeraziło miejscowych aktywistów.

- Zauważyliśmy, że większość została już zabrana. To z powodu tysięcy turystów. Mają zwyczaj zabierać kamienie jako pamiątki - mówił w rozmowie z agencją Reutera Todoris Cumas przedstawiciel towarzystwa kulturalnego Skiatos. - Postanowiliśmy wspólnie z policją temu przeciwdziałać - dodał.

Mandat za zabranie kamyków "na pamiątkę"

Miejscowi wymyślili sposób na poradzenie się z rosnącym problemem kradzieży kamyków z plaży Lalaria. Przede wszystkim wprowadzono mandaty. Mogą wynosić od 400 do 1000 euro, w zależności od liczby wyniesionych "pamiątek". Kontrole przeprowadzane są nie tylko na plaży, ale także między innymi w porcie.

Na łodziach i statkach turystycznych umieszczono dodatkowo tablice z napisem "Take a picture, not a pebble", czyli "zabierz ze sobą zdjęcie, nie kamyk".

Towarzystwo Skiatos liczy też na sumienie turystów. W strefie odpraw miejscowego lotniska aktywiści ustawili pudło, do którego skruszeni "złodzieje" mogą wrzucić łup i w ten sposób uniknąć kary. Jak zapewnił Cumas, odzew był natychmiastowy. - Bardzo szybko pudło było pełne - podkreślił.

Źródło: tvn24bis.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń