Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Uważaj na zakupy na włoskich plażach. Kara może wynieść nawet 30 tys. zł

02.07.2018 09:42

Włochy chcą zlikwidować sprzedaż podróbek na plażach. Wysokie kary mogą zapłacić nie tylko sprzedawcy, ale także kupujący.

Zakupy na plaży fot. Shutterstock

Włosi wypowiedzieli "wojnę" sprzedawcom, którzy krążą całymi dniami u brzegu morza obładowani najróżniejszymi towarami, będącymi zazwyczaj podróbkami znanych marek. Nowe przepisy "uderzą" nie tylko w sprzedawców, ale także dla kupujących.

Nawet 15 tys. euro kary dla sprzedawców podróbek

Nowy minister spraw wewnętrznych Włoch, wicepremier Matteo Salvini, przygotowuje dekret, w którym przewidziano wysokie grzywny dla sprzedawców na włoskich plażach. Osoba handlująca podróbkami może zapłacić od 2,5 do 15 tysięcy euro kary. Dodatkowo handlarzom podróbek grozi też konfiskata towaru.

Jak tłumaczy Salvini, sprzedawcy nie tylko naciągają klientów, ale też nie płacą podatków i wprowadzają na rynek podrabiany towar.

– Musimy powstrzymać inwazję sprzedawców na plażach, jak też sprzedaż podrabianych towarów – dodaje wicepremier. 

Uważaj, co kupujesz na włoskich plażach

Ale nie tylko sprzedawcy muszą liczyć się z karami. Zgodnie z proponowanymi przepisami kary grożą też turystom, którzy skuszą się na zachęty sprzedawców. Przewidywane grzywny są niemałe – turysta kupujący podróbkę na plaży musi liczyć się z grzywną do 7 tysięcy euro, czyli około 30 tys. złotych

Nowe przepisy dotyczą na razie Rzymu i Sardynii, ale włoski rząd nie ukrywa, że chce objąć nimi całe Włochy. Minister nie ukrywa, że motywem do walki z handlarzami na plażach jest również fakt, że plażowy sprzedawcy to głównie imigranci, często nielegalni. Jednak głównym powodem walki z handlarzami są podatki. Wartość rynku podróbek w samych Włoszech szacuje się na 22 miliardy euro. Nie jest też tajemnicą, że sporą część kontroli nad nielegalnym handlem sprawują włoskie organizacje przestępcze.

Źródło: rp.pl,wprost.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń