Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zgubiłeś paszport lub dowód osobisty za granicą? Podpowiadamy, co zrobić

18.12.2018 16:07

Utrata ważnych dokumentów w czasie wakacji może przysporzyć sporo stresu, szczególnie podczas pobytu za granicą. Co zrobić, jeśli w czasie urlopu zgubimy lub zostanie skradziony nasz paszport czy dowód osobisty? Wyjaśniamy, gdzie należy się zgłosić i jak wrócić do kraju bez potrzebnego dokumentu.

Paszport fot. Shutterstock

Jeśli podczas zagranicznych wakacji stracisz swój dowód lub paszport, na początku należy zgłosić zgubienie dokumentów (bądź ich kradzież), a następnie skontaktować się z konsulatem, by dokładnie ustalić kroki pozwalające na odzyskanie dokumentu.

Zgubienie dokumentów za granicą: o czym warto wiedzieć?

Wyjazdy do krajów Unii Europejskiej są mniej problematyczne: w razie zgubionego paszportu lub dowodu osobistego można skorzystać z drugiego dokumentu. Co, jeśli zgubiliśmy wszystkie dokumenty lub wyjechaliśmy tylko z jednym i go straciliśmy? Problematyczne są również wyjazdy poza granice UE, np. do Tajlandii, Turcji czy Tunezji, gdzie bez paszportu nie uda nam się wrócić do kraju. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Procedura przy zgubieniu dokumentów jest taka sama:

 • W przypadku kradzieży należy zgłosić utratę dokumentu na najbliższym posterunku policji. Właśnie tam otrzymuje się oświadczenie o popełnieniu przestępstwa.
 • Następnie trzeba zgłosić  się do konsulatu RP z wnioskiem o paszport tymczasowy. Jeśli w danym kraju nie ma konsulatu RP, należy zgłosić się do przedstawicielstwa innego państwa członkowskiego UE.
 • W konsulacie wypełnia się wniosek o wydanie zastępczego dokumentu podróży – paszportu tymczasowego, który umożliwia powrót do Polski.

Paszport tymczasowy: ile kosztuje i co jest wymagane?

Okres ważności paszportu tymczasowego konsul ustala indywidualnie, uwzględniając sytuację osoby i przepisy kraju pobytu. Koszt wyrobienia takiego dokumentu za granicą jest różny w zależności od kraju – wysokość takiej opłaty można znaleźć na stronie polskiego konsulatu danego kraju. Średnio wynosi 40 euro dla osoby dorosłej, 30 euro dla osoby poniżej 18. roku życia. W razie utraty pieniędzy i możliwości ich uzyskania konsul może pomóc w nawiązaniu kontaktu z krewnymi lub znajomymi w celu przekazania przez nich pieniędzy bezpośrednio osobie poszkodowanej.

Co zrobić, aby otrzymać paszport tymczasowy?

 • Należy wypełnić kwestionariusz i dołączyć oświadczenie, w którym opiszemy gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach straciliśmy dokumenty (w przypadku kradzieży potrzebne jest zaświadczenie miejscowej policji o zgłoszeniu przestępstwa)
 • Trzeba dostarczyć jedno kolorowe zdjęcie wykonane zgodnie z określonymi wymogami
 • Niezbędne jest też udowodnienie naszej tożsamość i polskiego obywatelstwa. Można to zrobić, okazując dokument ze zdjęciem (dowód osobisty czy prawo jazdy). Bardzo pomocne będzie ksero utraconego paszportu (chodzi o stronę ze zdjęciem i danymi). Jeśli nie masz żadnych dokumentów potwierdzających tożsamość, może poręczyć za ciebie towarzysząca ci osoba z polskim obywatelstwem (i niezgubionymi dokumentami) – np. ktoś z rodziny, kolega albo pilot wycieczki. Jeśli nie będzie takiej możliwości, konsulat zwróci się o potwierdzenie naszych danych do Polski.

O tym warto pamiętać:

 • Przed wyjazdem zeskanuj swoje dokumenty i prześlij sobie kopię mailem lub zabierz kserokopię ze sobą. To przyspieszy potwierdzenie twojej tożsamości w razie zgubienia dokumentów.
 • Warto przed podróżą sprawdzić i zapisać adres polskiej palcówki dyplomatyczno-konsularnej. Adresy placówek można znaleźć także na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
 • Jeśli w kraju, w którym się znajdujesz, nie ma polskiej placówki, możesz zwrócić się do ambasady lub konsulatu dowolnego państwa Unii Europejskiej.
 • Konsul nie ma uprawnień do wydawania dowodów osobistych, praw jazdy i dowodów rejestracyjnych ani zastępujących je zaświadczeń. Może wydawać jedynie paszporty tymczasowe.
 • Nie jest możliwe dokonanie zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego poprzez przesłanie formularza pocztą elektroniczną.

___

RAdioZET.pl/NC

Oceń