Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zima pełna słońca, czyli wakacje na Wyspach Kanaryjskich

07.11.2017 13:19

Plaża, palmy, ocean i słońce. Kto z nas nie marzy o takiej zimie? Wyspy Kanaryjskie cieszą się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Nie ma się czemu dziwić. Teneryfa, Fuerteventura, Lanzarote i Gran Canaria to miejsca naprawdę wyjątkowe. Każda z wysp oferuje odmienne krajobrazy, atrakcje i smaki. Każda jest prawdziwym cudem natury.

Las Teresitas to najpiękniejsza plaża na Teneryfie. fot. Pixabay

Teneryfa – perła wśród wysp

Na Teneryfie krajobraz zmienia się niczym w kalejdoskopie. Wulkaniczne plaże i plantacje bananów na północy, imponujący masyw wulkanu Teide w centralnej części oraz wyjątkowa sceneria z plażami na południu – wszystko na jednej wyspie. Teneryfa słynie z pięknego wybrzeża. Znajdziecie tu urokliwe zatoczki oraz długie plaże, głównie wulkaniczne, z czarnym piaskiem. Perełką wśród plaż jest Las Teresitas sztucznie usypana z saharyjskiego piasku i najchętniej odwiedzana przez turystów.

Teneryfa - Park Narodowy Teide fot. Pixabay

Wielbiciele aktywnego wypoczynku powinni koniecznie wybrać się na trekking po imponującym wąwozie Masca lub na wyprawę w góry Teno. Zimą, kiedy turystów jest mniej, a upały nie doskwierają, warto poświęcić czas na zwiedzanie. Santa Cruz de Tenerife, stolica wyspy, Puerto de La Cruz położone na wysokim klifie czy La Orotava z uliczkami przypominającymi muzeum architektoniczne to obowiązkowe punkty. Nie można pominąć też Parku Narodowego Teide widniejącego na Liście Dziedzictwa UNESCO.

Fuerteventura, czyli wyspa-plaża

Fuerteventura to prawdziwe królestwo dla miłośników plażowania. Na całej długości wybrzeża znajdziecie niemal 150 km długich, wspaniałych plaż, z których aż 8 zostało wyróżnionych Błękitną Flagą. Najpiękniejsza z nich to Jandia Playa, czyli 20-kilometrowa, ze złocistym piaskiem. Duże wrażenie robią również plaże w Corralejo – szerokie, piaszczyste, z wydmami tworzącymi wyjątkowy krajobraz.

fuerteventura fot. Pixabay

Fuerteventura, za sprawą mocno wiejących wiatrów, określana jest też mianem „mekki surfingu”. To właśnie tutaj można skorzystać z usług największej szkoły wind- i kitesurfingu na świecie. Świetnie odnajdą się tutaj zarówno początkujący, jak i zaawansowani surferzy.

Lanzarote – wyspa wulkanów  i dzieło sztuki

Lanzarote to ciągnące się w nieskończoność plaże i ponad 300 wulkanicznych stożków tworzących księżycową scenerię. Największą atrakcją jest Park Narodowy Timanfaya z imponującymi, zmieniającymi kolor Górami Ognistymi (są rude, zielone, a nawet niebieskie!). Niesamowity krajobraz jest efektem jednej z największych w historii erupcji kraterów, która miała miejsce ponad 300 lat temu.

Lanzarote fot. Pixabay

Wyspa jest też prawdziwym dziełem sztuki wykreowanym przez słynnego architekta Cesara Manrique’a. Artysta w niepowtarzalny sposób wtopił architekturę i sztukę w miejscową naturę. Warto zobaczyć grota Jameos del Agua oraz Ogród Kaktusów, gromadzący ponad 1400 gatunków kaktusów.

Gran Canaria – słoneczny minikontynent

Gran Canaria skupia w sobie bogactwo przyrody z całego świata. Wyspę otacza prawie 160 urokliwych plaż z malowniczymi zatokami. Najbardziej popularna jest Playa de Amadores ze złocistym piaskiem. Warto odwiedzić też Puerto Rico – jedno z najbardziej nasłonecznionych miejsc w całej Hiszpanii. 

Gran Canaria fot. Pixabay

Jednak prawdziwym rajem dla kochających gorące piaski są wydmy Maspalomas. Największe z nich osiągają nawet 20 m wysokości. Wielbiciele zwiedzania powinni zobaczyć stolicę Gran Canarii, Las Palmas. Miasto leży bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim, co gwarantuje niepowtarzalne widoki.

___

RadioZET.pl/NC

Oceń