Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zniszczono tajemnicze obrazy sprzed 2000 lat. Wszystko przez nieuwagę kierowcy

06.02.2018 10:40

Przez swoją nieostrożność kierowca ciężarówki zniszczył jeden z najbardziej tajemniczych zabytków świata – rysunki z Nazca. 

Zniszczono tajemnicze obrazy sprzed 2000 lat. Wszystko przez nieuwagę kierowcy fot. Fotolia

Słynne rysunki z Nazca są jedną z największych zagadek archeologicznych ze względu na ich liczbę, rozmiary i kształty.

Tajemnicze obrazy sprzed 2000 lat

Rysunki z Nazca to system linii rozciągających się nawet do kilkudziesięciu kilometrów w południowo-zachodniej części Peru. Linie tworzą obrazy widziane wyłącznie z lotu ptaka (tzw. geoglify). Rysunki przypominają kształtem zwierzęta, rośliny lub figury geometryczne. Zostały stworzone najprawdopodobniej przez Indian Nazca między rokiem 300 p.n.e. a 900 naszej ery.

Rysunki z Nazca fot. Christian Haugen/Flickr

 W jaki sposób powstały? Wykonano je usuwając z powierzchni czerwony żwir i odsłaniając jaśniejszą, żółtobiałą glebę. W ten sposób na ciemnym tle uwidoczniły się wyraźne, jasne linie. Do dziś nie wiadomo, jaka była ich funkcja – obserwatorium astronomiczne, kalendarz religijny czy miejsce lądowania dla przybyszów z kosmosu (jak twierdzi Erich von Daniken).

Zabytek zniszczony przez samochód ciężarowy

Słynne rysunki z Nazca położone są blisko trasy Panamerykańskiej. Kierowca dużego samochodu ciężarowego zignorował znaki drogowe i nagle zjechał z drogi. Niestety stało się to na obszarze słynnych obrazów sprzed 2000 lat. Mężczyzna przejechał niewielką odległość i naruszył powierzchnię około 100 metrów, ale uszkodzone zostały aż trzy rysunki.

Kierowca tłumaczył swoje zachowanie awarią pojazdu i koniecznością zjechania z drogi w celu sprawdzenia samochodu. Jak twierdził, nie znał okolicy, dlatego nie zauważył znaków informacyjnych o zakazie zjazdu.

Miejscowa policja zatrzymała mężczyznę, ale sąd wypuścił go na wolność. Prokuratura w Nazca odwołała się od tej decyzji i żąda dla kierowcy 9 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wysokości ok. 5 tysięcy złotych. Władze regionu zapowiadają wzmożony monitoring obszaru, na którym znajdują się słynne rysunki z Nazca.

Źródło: onet.pl, fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC

Oceń
Tagi