Zorza polarna w Polsce. W sieci pojawiły się imponujące zdjęcia!

09.10.2018 11:13

Zorza polarna po raz kolejny widoczna jest w Polsce. Zdjęcia tego imponujące zjawiska, które pojawiły się w mediach społecznościowych, już podbijają sieć. 

Zorza polarna z Mazur fot. Facebook/Rafal Nowosielski - Fotografia Krajobrazowa

Zorza polarna to jeden z cudów natury, które pojawia się na niebie i zachwyca nas niezwykłą feerią barw. To imponujące zjawisko świetlne zwykle widoczne jest na wysokich szerokościach geograficznych, głównie za kołami podbiegunowymi. Zdarza się jednak, że można je obserwować i podziwiać również w Polsce, a dokładniej w jej północnej części. Zorzę polarną można było zobaczyć zaledwie miesiąc temu (11 i 12 września) na Pomorzu, Podlasiu i Mazurach. W ostatnich dniach (od 7-9 października) to przepiękne zjawisko po raz kolejny pojawia się na "polskim" niebie. 

Zorza polarna w Polsce 

Zorze polarne są efektem docierających do naszego kraju burz słonecznych. Najlepszym miejscem do ich podziwiania są plaże nad Bałtykiem, ale również Mazury i Podlasie. Najważniejsze, że szansę na obserwowanie zorzy ma każdy, kto znajdzie się na północy kraju i nie potrzeba do tego specjalistycznego sprzętu. 

Zdjęcia kolorowego, podniebnego zjawiska umieścił na swoim profilu m.in. Rafał Nowosielski zajmujący się fotografią krajobrazową. "Kolejna Zorza Polarna na Mazurach!!! Jeszcze gorąca, po niebie wciąż ponoć tańcząca!" - zapowiedział autor zdjęć na Facebooku.

Warto zobaczyć także niesamowite fotografie, które udało się zrobić Rafałowi Nowosielskiemu w marcu tego roku. Autor "polował" wówczas na zorzę aż sześć razy, w końcu się jednak udało, czego efektem są te imponujące zdjęcia. 

Niezwykłe ujęcia zorzy polarnej pojawiły się również na profilu "Fotobajadera". Zdjęcia pochodzą z nadbałtyckiej miejscowości Rewa. 

Warto przypomnieć, że zorzę polarną najlepiej widać z terenów oddalonych od dużych miast i źródeł sztucznego świata, nisko nad północnym horyzontem. 

Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna jest świetlnym zjawiskiem wywołanym aktywnością słoneczną (emitowaniem przez Słońce strumieni naładowanych cząstek) i tzw. burzami magnetycznymi — jeśli są bardziej intensywne niż zwykle, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo zaobserwowania tego niezwykłego, podniebnego spektaklu.

Zorza polarna kształtuje się około 100 km nad powierzchnią Ziemi. Występuje w różnych barwach: zielonej, żółtej, czerwonej, a także bardzo często białej. Widziany kolor zależy też od określonego gazu — tlen powoduje występowanie czerwonego i zielonego koloru, natomiast azot purpury i bordo. Lżejsze gazy, jak na przykład wodór i hel, świecą na niebieski i fioletowy.

___

RadioZET.pl/NC

Oceń