Zamknij

Wybrano 10 najpiękniejszych miejsc na świecie. Nowy ranking Lonely Planet

27.10.2020 14:17
Słowenia, Jezioro Bled
fot. Shuhtterstock

Najpiękniejsze miejsca na świecie wybrało wydawnictwo Lonely Planet znane m.in. ze swoich przewodników turystycznych. Chociaż obecnie podróże są ograniczone z powodu pandemii, warto wziąć te miejsca pod uwagę w planowaniu wyjazdów na 2021 rok. Tym bardziej, że jedno z tych niezwykłych zakątków znajduje się w Europie i można tam dojechać samochodem z Polski.

Lonely Planet przygotowało drugą edycję tzw. coffee table booka zbierającego w jednej książce aż 500 atrakcji turystycznych, których nie można przegapić. Przy tworzeniu tego zestawienia autorzy wyróżnili nie tylko miejsca, które warto zobaczyć, ale też doświadczenia, które warto przeżyć w konkretnym zakątku świata.

W pierwszej dziesiątce rankingu "najpiękniejszych miejsc na świecie" znajdziemy jedno miejsce w Europie. 

Najpiękniejsze miejsca na świecie [Ranking]

Na pierwszym miejscu zestawienia pojawiła się Petra w Jordanii. Jest to zadziwiające skupisko budowli wykutych w skale i niesamowite połączenie cudu natury z dziełem ludzkich rąk. Petra uznawana jest za perłę Bliskiego Wschodu oraz za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Petra, Jordania
fot. Shutterstock

Drugie miejsce w rankingu zajął położony na Oceanie Spokojnym archipelag Galapagos, nazywany także Wyspami Żółwimi. O tym, że to miejsce jest tak wyjątkowe, decyduje przede wszystkim natura i niezwykły świat zwierząt. Żyją tu m.in. pingwiny, kormorany, pelikany czy żółwie słoniowe. Miejsce to uznawane jest też za jedno z najbardziej odizolowanych zakątków na Ziemi. Od 1978 roku widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Galapagos
fot. Shutterstock

Trzecią pozycję wśród najpiękniejszych miejsc na świecie zajął Park narodowy Uluru-Kata Tjuta w Australii. Na piękno tego miejsca składają się przede wszystkim zadziwiające formacje skalne  Uluru – święte miejsce dla tamtejszych Aborygenów. Widoki zapierają dech w piersiach – skały wydają się zmieniać kolory w zależności od padającego światła. 

Uluru-Kata Tjuta w Australii
fot. Shutterstock

Jakie miejsca, poza tymi na podium, znalazły się w zestawieniu? 

Oto TOP 10 najpiękniejszych miejsc na świecie wg Lonely Planet:

  1. Petra, Jordania
  2. Galapagos, Ekwador
  3. Park narodowy Uluru-Kata Tjuta, Australia
  4. Delta rzeki Okawango, Botswana
  5. Park Narodowy Yellowstone, Stany Zjednoczone
  6. Jezioro Bled, Słowenia
  7. Wodospad Iguazu, Brazylia/ Argentyna
  8. Kompleks świątynny Angkor Wat, Kambodża
  9. Salar de Uyuni, Boliwia
  10. Annapurna Circuit, Nepal

Zobacz także

Jezioro Bled w Słowenii wśród wyróżnionych w Europie

Na szóstym miejscu w zestawieniu najpiękniejszych miejsc na świecie znajduje się jedna perełka z Europy. Jest nią jezioro Bled w Słowenii. To jedno z najbardziej magicznych i najczęściej fotografowanych miejsc w tym kraju. Nic dziwnego. Turkusowo-zielono woda z niewielką wysepką pośrodku oraz widok na ośnieżone szczyty Alp robią ogromne wrażenie. Na wspomnianej wcześniej wysepce (Blejski Otok) stoi średniowieczny kościół pielgrzymkowy (to najstarsza tego typu budowla w Słowenii). 

Chcąc obejrzeć jezioro Bled z każdej strony, można wybrać się na przejażdżkę kolejką wokół jeziora. Widoki są niesamowite. 

Źródło: lonelyplanet.com, rp.pl