Zamknij

12 ciekawostek lotniczych. O tym mogłeś nie wiedzieć!

Redakcja
19.01.2018 08:53
12 ciekawostek lotniczych. O tym mogłeś nie wiedzieć!
fot. Fotolia

W którym kraju odnotowano najwięcej katastrof lotniczych? Jaką długość ma najkrótszy pas startowy na świecie? Ile trwa najdłuższy lot pasażerski? To tylko początek ciekawostek związanych z podniebnymi wyprawami. 

1. Najkrótszy pas startowy 

Pas startowy
fot. Flickr

To nie tylko najkrótszy, ale również najbardziej niebezpieczny pas startowy na świecie. Mowa o lotnisku Juancho E. Yrausquin, na karaibskiej wyspie Saba. Droga startowa dla samolotów ma zaledwie 400 metrów długości. Ale to nie wszystko. Samolot hamuje tutaj tuż przed stromym urwiskiem. Choć lotnisko oficjalnie oznaczone jest jako zamknięte dla ruchu, korzystać z niego mogą lokalne linie Winair. Oczywiście pod sterami najbardziej doświadczonych pilotów.

2. Najstarsze linie lotnicze świata

Najstarsze linie świata
fot. Flickr

Tutaj pierwsze miejsce zajmuje holenderska linia KLM, założoną i działająca nieprzerwanie od 1919 roku. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje australijski przewoźnik Qantas, który zresztą jako pierwszy na świecie wprowadził w 1979 roku klasę biznesową na pokładach swoich maszyn.

3. Kraje z największą liczbą katastrof lotniczych

Katastrofa lotnicza
fot. Flickr

Pomimo tego, że od lat 50. liczba katastrof lotniczych systematycznie spada, wciąż jesteśmy świadkami wypadków lotniczych.
USA to największy lotniczy rynek świata, a co za tym idzie, najwięcej katastrof – 788 wypadków, 10 625 ofiar. Rosja zajmuje drugie miejsce w tym zestawieniu – 360 wypadków, 7 298 ofiar, a następnie Brazylia – 185 wypadków, 2 725 ofiar.

4. Najbezpieczniejsze linie lotnicze na świecie

Najbezpieczniejsze linie
fot. Flickr

Boisz się latać? Te linie są najbardziej bezpieczne na świecie. Na pierwszym miejscu znajduje się Cathay Pacific z Hongkongu, na drugim – Air New Zealand, a na trzecim – chińskie Hainan Airlines. 

Dane opublikował niemiecki instytut JACDEC po przeanalizowaniu wyników 60 największych linii lotniczych na świecie z ostatnich 30 lat.

5. Najbardziej niebezpieczny przewoźnik

Najbardziej niebezpieczne linie
fot. Flickr

Było o najbezpieczniejszych przewoźnikach, a teraz pora na te najbardziej niebezpieczne. Z zestawienia niemieckiego instytutu JACDEC wynika, że w ostatnich latach najwięcej wypadków zarejestrowały linie China Airlines, kolumbijska Avianca i indonezyjska Garuda. Ta ostatnia, od momentu powstania w 1949 roku, zanotowała aż 47 katastrof lotniczych.

6. Ile samolotów unosi się jednocześnie w powietrzu?

Samoloty jednocześnie
fot. Pixabay

Średnio w tym samym momencie w „przestworzach” unosi się ok. 10 tys. samolotów!

7. Maski tlenowe. Na jak długo wystarczą?

Maski tlenowe
fot. Flickr

Okazuje, że powietrze w maskach umieszczonych nad siedzeniami w samolocie wystarczy zaledwie na 15 minut. Na szczęście jest to wystarczająco długo, aby pilot sprowadził samolot na wysokość umożliwiającą normalne oddychanie.

8. Najkrótsza trasa lotnicza

Najkrótsza trasa lotnicza
fot. Flickr

Najkrótsze regularne połączenie lotnicze na świecie to przelot między dwiema szkockimi wysepkami - Westray i Papa Westray. W trakcie jednego lotu pokonywana jest trasa o długości… 1,7 mili (ok. 2,7 km). Połączenie realizuje linia Loganair, a czas przelotu (oficjalnie) trwa… 2 minuty! W rzeczywistości samolot jest w stanie pokonać tę trasę w niecałą minutę.

9. Najdłuższe połączenie lotnicze świata

Qatar
fot. Pixabay

Najdłuższy lot pasażerski prowadzi nad pięcioma krajami i trwa aż 16 godzin i 20 minut. Samolot linii Qatar Airways pokonuje odległość 14 535 kilometrów ze stolicy Kataru do Auckland w Nowej Zelandii. Lot powrotny – z powodu przeciwnych wiatrów – może trwać nawet 17 godzin 30 minut.

10. Najpopularniejszy samolot na świecie?

Najpopularniejszy samolot
fot. Flickr

Boeing 737, czyli wąskokadłubowy samolot pasażerski produkowany w wielu wersjach od 1967 przez firmę Boeing w Stanach Zjednoczonych. Średnio co 5 sekund ta maszyna ląduje gdzieś na świecie. Łącznie wyprodukowano ok. 11 tys. modeli tego samolotu.

11. Ile kosztuje opona do samolotu?

Opona do samolotu
fot. Pixabay

Podobno jedna opona do Airbusa A380 to koszt niemal 90 tys. dolarów, zaś pełen ich zestaw dla jednej maszyny kosztuje 2 milionów dolarów.

12. Najbardziej punktualna linia lotnicza świata

Najbardziej punktualna linia
fot. Flickr

Jak pokazuje ranking OAG Punctuality League, pierwsze miejsce wśród najbardziej punktualnych lotnisk zajmuje łotewski przewoźnik – Air Baltic – ze współczynnikiem punktualności na poziomie 90,01 proc. W rankingu OAG Łotysze już od kilku lat plasują się w ścisłej czołówce zestawienia.

Źródła: fly4free.pl, national-geographic.pl

___

RadioZET.pl/NC