Zamknij

6 gestów, na które musisz uważać za granicą

Redakcja
14.12.2017 10:42
6 gestów, na które musisz uważać za granicą
fot. East News

Kciuk uniesiony w górę oznacza „odczep się”, a palce ułożone w okrąg mówią „jesteś zerem”. Na te gesty lepiej uważać. Za granicą mogą oznaczać coś zupełnie innego. 

Podczas wyjazdów za granicę trzeba uważać nie tylko na to, co się mówi, ale również na to, co się pokazuje. Gesty nie wszędzie znaczą to samo. Wybierając się do innego kraju warto znać obowiązująca w nim mowę gestów, aby uchronić się przed faux pas.

1. Kciuk uniesiony w górę

W naszej kulturze kciuk uniesiony w górę wyraża aprobatę. Zresztą niemal każdy spotkał się z symboliczną „łapką w górę” z Facebooka, która oznacza, że coś lubimy, coś nam się podoba. Ale musimy pamiętać, że nie wszędzie ten gest znaczy to samo. Na przykład w Tajlandii kciuk uniesiony w góry znaczy tyle co „odczep się”. Trzeba zatem uważać, aby nie obrazić tym gestem tamtejszych mieszkańców.

2. Kręcenie głową

Kręcenie głową wydaje ci się najbardziej oczywistym gestem? Możesz się pomylić. Na przykład w Bułgarii gestem kręcenia głowy w lewą i prawą stronę przytakujemy, a kiwając nią góra-dół zaprzeczamy. Zupełnie odwrotnie niż w Polsce. Proste?

3. Literka „V"

Charakterystyczne ułożenie palców w kształcie litery „V” znane nam jest jako symbol zwycięstwa. Ale na ten gest trzeba bardzo uważać w Australii. Tam bowiem ułożone w ten sposób palce oznaczają po prostu „spadaj”.

4. Okrąg

Kiedy palce układamy tak, aby kciuk i palec wskazujący układały się w okrąg, myślimy „OK!”. Ten gest kojarzy nam się z tym, że wszystko jest w porządku. Ale nie w każdym kraju jest tak samo. Na przykład dla Francuzów ten gest oznacza tyle co „jesteś zerem”, „kompletnym głupkiem”. Warto mieć zatem dłonie przy sobie.

5. „Puknij się w głowę"

W Polsce symboliczne „puknij się w głowę” oznacza tyle co „to jest głupie”. W Holandii tym gestem wyrażamy coś przeciwnego. Popukiwanie palcem głowy jest pochwałą pomysłu i mówieniem „jesteś bystry”.

6. „Mniej więcej”

Charakterystyczne kręcenie otwartą dłonią, w Polsce oznaczające „mniej więcej”, w kilku krajach Ameryki Południowej komunikuje coś odwrotnego. Jest swoistym zachęceniem i mówieniem „jestem biseksualny”.

___

RadioZET.pl/NC