Zamknij

8 milionów domów za darmo? W Japonii rząd rozdaje niezamieszkałe posiadłości

Redakcja
28.11.2018 10:14
Japonia
fot. Pixabay/ Zdj. ilustracyjne

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, rząd Japonii przygotowuje program, w ramach którego będzie można za darmo lub za bardzo niską opłatą otrzymać dom. Według ostatnich raportów niezamieszkanych jest tutaj ponad 8 milionów posiadłości. Władze kraju swoim programem chcą przyciągnąć nowych mieszkańców. 

Jeśli kiedykolwiek marzyliście o tym, aby zamieszkać w Japonii, to macie doskonałą okazję. Aż 8 milionów opuszczonych domów czeka na nowych właścicieli. Najwięcej opuszczonych posiadłości znajduje się u wschodniego wybrzeża Azji. 

Japonia rozdaje domy

Każdy kto weźmie udział w nowym programie, będzie mógł otrzymać dom zupełnie za darmo lub nabyć go po bardzo niskiej. Ale to nie koniec dobrych wiadomości. W przypadku niektórych domów, japoński rząd dołoży nawet pieniądze do remontu pustych nieruchomości, których stan nie pozwala na zamieszkanie. Posiadłości można obejrzeć na stronie internetowej Inakanoseikatsu.com

Co jest powodem tego, że tak wiele domów w Japonii jest opuszczonych? W Tokio 70 proc. mieszkańców żyje w apartamentach, domy więc nie cieszą się taką popularnością. Nie bez znaczenia dla tej trudnej sytuacji są też częste katastrofy naturalne, brak możliwości rozbudowy posiadłości oraz starzejące się społeczeństwo - więcej niż 1 na 4 osoby ma co najmniej 65 lat. 

Analitycy Instytutu Badawczego Nomura przekonują też, że do 2033 roku w Japonii liczba niezamieszkałych domów z 8 milionów może wzrosnąć  do 21 milionów. To prawie jedna trzecia domów wszystkich mieszkańców kraju. 

- Do momentu, w którym nic się nie zmieni, będziemy musieli rozważyć zakaz budowy nowych domów. Taka decyzja może mieć zły wpływ na sytuację ekonomiczną kraju - komentuje Wataru Sakakibara z Instytutu Badawczego Nomura. 

Zobacz także

Źródło: wp.pl, noizz.pl

___

RadioZET.pl/NC