Zamknij

8 najciekawszych filmów z instrukcją bezpieczeństwa na pokładzie

Nina Czochara
09.05.2019 13:36
Pokład smaolotu
fot. Shutterstock

Każda podróż samolotem rozpoczyna się od instrukcji bezpieczeństwa. Aby zainteresować pasażerów pokładowymi zasadami, linie lotnicze coraz częściej uciekają się do niecodziennych, często zaskakujących filmów instruktażowych. Oto najciekawsze z nich.

W ostatnich latach coraz częściej tradycyjna prezentacja procedur bezpieczeństwa przez personel pokładowy jest zastępowana filmami instruktażowymi (tzw. safety video). Aby przykuć uwagę pasażerów i zwiększyć skuteczność przekazywanych treści, niektóre linie lotnicze udostępniają na pokładzie niezwykle kreatywne, nierzadko zaskakujące filmy z zasadami bezpieczeństwa. 

1. Air New Zealand: w klimacie "Hobbita"

W Nowej Zelandii kręcono "Władcę Pierścieni" i "Hobbita". W 2012 roku, z okazji premiery drugiego z filmów, nowozelandzkie linie wyprodukowały instrukcję bezpieczeństwa nawiązującą do ekranizacji powieści Tolkiena. Wyszło naprawdę świetnie. Co ciekawe, w filmie dla pasażerów pojawia się sam reżyser – Peter Jackson.

2. Icelanair: piękno Islandii

Inspiracją dla stworzenia tego filmu były spektakularne krajobrazy Islandii. Cała prezentacja procedur bezpieczeństwa została przedstawiona jako wyprawa przez najpiękniejsze zakątki kraju, gdzie zorza polarna reprezentuje światła ewakuacyjne, a skok z górskiego wodospadu – ewakuację z pokładu samolotu.

Zobacz także

3. Thomson Airways: to dziecinnie proste

Thomson Airways to brytyjska czarterowa linia lotnicza. W swoim filmu instruktażowym starają się pokazać, że zadbanie o swoje bezpieczeństwo na pokładzie jest... dziecinnie proste. Efekt jest naprawdę ciekawy.

4. British Airways

Aby przykuć uwagę pasażerów, w tym filmie instruktażowym wykorzystano postaci znanych osób. Procedury bezpieczeństwa prezentowane przez Rowana AtKissona, Gordona Ramsaya czy Iana McKellena zdecydowanie budzą większe zainteresowanie. Na swoim profilu British Airways opublikowały wersję reżyserską.

5. Virgin America: w muzycznym stylu

Kreatywnym filmem z procedurami bezpieczeństwa może pochwalić się również linia Virgin America. Nagranie zrealizowano w całości w konwencji teledysku muzycznego. Co więcej, klip został wyreżyserowany przez autora popularnych filmów muzycznych – Jona M. Chu.

6. Qantas: podróż przez Australię

Nagranie z zasadami bezpieczeństwa na pokładzie australijskiej lini Qantas zostało zrealizowane w najpiękniejszych miejscach kraju. Pasażerowie mogli zobaczyć m.in. widowiskowe loty balonem nad doliną Hunter Valley, jeden z pokazów mody w Melbourne czy występ Bangara Dance Theatre nad Cape Banks. 

7. American Airlines: nowoczesność i dynamizm

W tym czterominutowym klipie, pełnym zaskakujących zabiegów choreograficznych i zwrotów akcji, postawiono na nowoczesność i dynamizm. Co najważniejsze, kluczowe informacje o bezpieczeństwie na pokładzie zostały przekazane w zrozumiały i przejrzysty sposób.

8. KLM: instrukcje na tradycyjnych płytkach

Oryginalnym pomysłem na zaprezentowanie procedur bezpieczeństwa może pochwalić się holenderska linia KLM. W 2015 roku przewoźnik przygotował film, w którym instrukcje bezpieczeństwa zostały namalowane... na tradycyjnych holenderskich płytkach. Film powstał z ponad tysiąca ręcznie malowanych płytek sfotografowanych w technice animacji poklatkowej. Przedstawiciele KLM wyjaśnili, że chcieli e ten sposób pokazać, jak wiele detali składa się na bezpieczeństwo w samolocie.

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC