Zamknij

7 rzeczy, które Polacy uznają za normalne, a obcokrajowców zadziwiają

26.11.2020 18:31
Turyści
fot. Shutterstock

Do tej pory nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy! Są takie rzeczy, które robimy tylko my - Polacy - a dla obcokrajowców są one całkowicie niezrozumiałe. Zobaczcie, o które zachowania chodzi.

Jest kilka rzeczy, które definiują nasz naród i nic już na to nie poradzimy. Zrozumiesz to dopiero wtedy, kiedy porozmawiasz o swoich zwyczajach z obcokrajowcami. Na naszej liście pojawiło się 7 pozycji, które z pewnością nie są ci obce...

 

7 zachowań Polaków, które zadziwiają obcokrajowców

Są takie zachowanie, które dla nas są normalne, a w obcokrajowcach wzbudzają zdziwienie. Portal „Foreigners In Poland” opublikował niedawno artykuł, w którym czytamy o najbardziej szokujących zachowaniach Polaków według innych nacji. Wiecie już, o jakie zachowania chodzi? Dodamy tylko, że dla nas są one całkowicie normalne, a za granicą ich nie spotkamy.

Oto 7 zachowań Polaków, które zadziwiają obcokrajowców, a dla nas są zupełnie normalne.

1. Większość filmów czytanych jest przez tego samego lektora

Obcokrajowcy są przyzwyczajeni do oglądania filmów w oryginalnej wersji z napisami lub z dubbingiem. Nie potrafią pojąć, jak to możliwe, że prawie wszystkie filmy w Polsce czyta jeden lektor. Widzieliście o tym?

2. Sprzedawcy proszą o drobne

"Uda się znaleźć końcówkę?" - to pytanie słyszymy praktycznie codziennie podczas zakupów. Okazuje się, że prośby sprzedawców o drobne w trakcie wydawania reszty wzbudzają w obcokrajowcach spore zaskoczenie. Turyści przyjeżdżający do Polski nieustannie zastanawiają się, skąd u nas ten zwyczaj, a my jesteśmy do tego całkowicie przyzwyczajeni.

3. Świętowanie imienin

Dla wielu Polaków imieniny są tak samo ważnym świętem jak urodziny - o ile od pewnego momentu nie najważniejszym. Zdarzają się wśród nas też i tacy, którzy większą wagę przywiązują do urodzin. Dla obcokrajowców to abstrakcja. Okazuje się, że inne narodowości przyzwyczajone są do celebrowania wyłącznie urodzin. Ale nie ma nic złego w świętowaniu jednego i drugiego - w końcu każda okazja do spędzenia czasu z rodziną lub przyjaciółmi jest dobra, prawda?

Zobacz także: Oto najlepsze miasto do życia w 2020 roku. Jednym z kryteriów wyboru było radzenie sobie z pandemią

4. Zasłaniamy się na plaży parawanami

Zasłanianie się parawanami na plaży to nasz znak rozpoznawczy. Teoretycznie robimy to, bo chcemy uchronić się przed silnym wiatrem. Jednak dobrze wiemy, że prawda jest inna. Plażowicze korzystają z parawanów, aby wygrodzić sobie jak najwięcej własnej przestrzeni. W dodatku w ten sposób zapewniamy sobie odrobinę prywatności. Zagraniczni turyści uznają to za totalne dziwactwo.

5. Polskie kanapki

Kromka chleba z białym serem czy z dżemem to dla Polaków jedno z najpopularniejszych dań na śniadanie i kolację. Nasze polskie kanapki mają jednak niewiele wspólnego ze znanymi na świecie "sandwichami". Zagraniczne kanapki mają w sobie o wiele więcej dodatków.

6. Znajomych rodziców uznajemy za ciotki i wujków

Obcokrajowcy nie rozumieją, dlaczego do znajomych rodziców mówimy ciocia i wujek, mimo że nie są z nimi spokrewnieni. Dla innych narodowości wujek i ciocia to wyłącznie rodzeństwo rodziców.

7. Kapcie dla gości

W wielu polskich domach znajdziemy kapcie zarezerwowane tylko dla gości. Są to często znoszone, niezbyt czyste buty, na których widok obcokrajowcy dziwnie reagują...

Dodalibyście do tej listy jeszcze jakieś inne zachowania Polaków, które są charakterystyczne wyłącznie dla nas, a przez obcokrajowców mogą być odbierane jako nasza wada?