Zamknij

Grupa turystów utknęła po zmroku na szczycie Rysów. Musieli interweniować ratownicy

05.10.2021 11:29
Akcja ratunkowa na Rysach. Grupa turystów utknęła po zmroku na szczycie
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/EASTNEWS

Turyści z Niemiec zbyt późno wyszli na wyprawę i gdy dotarli na Rysy było już ciemno. Bali się samodzielnie schodzić, dlatego zaalarmowali słowackich ratowników górskich, którzy przeprowadzili udana akcję ratunkową.

Do tego zdarzenia doszło w zeszłą niedzielę 3 października. Akcja ratunkowa słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego (Horská Záchranná Služba) rozpoczęła się niedługo po nadejściu zmroku. 

Akcja ratunkowa na Rysach. Grupa turystów utknęła po zmroku na szczycie

Czworo obywateli Niemiec postanowiło wybrać się na górską wędrówkę. Ich plan zakładał wejście na Rysy od polskiej strony, a następnie zejście ze szczytu na Słowację. Mężczyźni jednak zbyt późno wyruszyli na szlak. Co prawda udało im się wejść na wierzchołek góry, ale zastał ich tam zmrok. 

Jak podaje gazetakrakowska.pl, turyści wiedzieli, gdzie się znajdują, jednak z uwagi na ciemność i nieznajomość terenu bali się schodzić. Na ich niekorzyść działał także bardzo silny wiatr. W związku z tym postanowili zwrócić się o pomoc do ratowników górskich. 

Nocną akcję przeprowadziło dwóch mężczyzn ze słowackiego Górskiego Pogotowia Ratunkowego. Na szczycie Rysów znaleźli niemieckich turystów owiniętych w śpiwory. Ratownicy sprowadzili ich do Chaty pod Rysami, gdzie wędrowcy spędzili noc. 

Tatrzański Park Narodowy przypomina, że od 1 marca do 30 listopada br. obowiązuje zakaz poruszania się po Parku od zmierzchu do świtu. Ograniczenie ma na celu głównie zapewnienie spokoju zwierzętom, ale także bezpieczeństwa turystom.

RadioZET.pl/gazetakrakowska.pl/tpn.pl