Zamknij

Aktywny urlop w Austrii – pomiędzy lodowcem, górami i jeziorem

Weronika Domoradzka
18.06.2019 09:59
Aktywny urlop w Austrii – pomiędzy lodowcem, górami i jeziorem
fot. © Verbund

Piesze wędrówki, rowery, kolarstwo górskie, joga, triathlon, wspinaczka, golf, jazda konna, stand up paddling i paralotniarstwo - Zell am See-Kaprun to region idealny do uprawiania sportu i wciąż poszerza swoją ofertę. Od 2019 roku turyści mogą korzystać z supernowoczesnej kolejki Maiskogelbahn i wędrować nowymi szlakami tematycznymi.

Spotkanie z naturą i sportowa aktywność w jednym - czyste powietrze, bajecznie piękne krajobrazy i genialna infrastruktura stanowią w Zell am See-Kaprun niewyczerpane źródło inspiracji dla miłośników aktywnego wypoczynku. Doskonale oznaczone szlaki piesze biegną zboczami gór otaczających Zell am See-Kaprun, na hale i jeszcze wyżej, ku trzytysięcznikom Parku Narodowego Wysokie Taury. Schmittenhöhe od lata 2019 roku zaprasza na nową ścieżkę tematyczną „Siła lasu”, a w Thumersbach szlak o nazwie „guestbook” prowadzi śladami znanych postaci. Ambitni kolarze znajdą rewelacyjny teren do treningu na trasie widokowej Großglockner Hochalpenstraße, fani górskich ścieżek rowerowych świetnie odnajdą się na Kitzsteinhornie, solidny zastrzyk adrenaliny zapewni także bikepark Kaprun. Niemały dreszczyk emocji gwarantuje również przejście najwyższą na świecie via ferratą na ścianie zapory, tandemowy lot na paralotni czy skok ze spadochronem.

maiskogel_hutte-c-maiskogel-betriebs-ag-1-
fot. © Kitzsteinhorn

Ruch w malowniczej scenerii

Zwolennikom mniej ekstremalnych form aktywnego wypoczynku zapewne spodobają się wycieczki na e-bike’ach, poranna joga w górach czy wyprawy w góry kolejką gondolową - nowa Maiskogelbahn szybko pokonuje drogę do punktu wyjścia licznych pieszych i rowerowych szlaków. Najpiękniejsze 36 greenów w Alpach czeka na miłośników golfa na polach golfowych Schmittenhöhe i Kitzsteinhorn. Klub Golfowy Zell am See-Kaprun - Saalbach Hinterglemm prowadzi jedno z największych pól golfowych w austriackich Alpach, które może się też pochwalić przynależnością do prestiżowej grupy „Leading Golf Courses Austria”.

Sportowa oferta na lato 2019:

 • Jezioro Zeller See jest prawdziwym rajem dla miłośników sportów wodnych - między innymi dzięki wyjątkowo czystej wodzie. Spektrum możliwych dyscyplin sięga od pływania, przez narty wodne, żeglarstwo, surfing, rowery wodne i kajaki, aż po tubing czy stand up paddling.

  vom-sup-in-den-see-c-faistauer-photography
  fot. © Faistauer Photography
 • W regionie Zell am See-Kaprun jest ok. 240 km tras i ścieżek rowerowych. Region przecina m.in. szlak rowerowy przez Taury, który jest jednym z najpopularniejszych szlaków długodystansowych w Europie.

  radfahren-mit-blick-auf-zeller-see-c-zell-am-see-kaprun-tourismus-4-
  fot. © Zell am See-Kaprun Tourismus
 • Nowe ścieżki tematyczne, np. „guestbook” w Thumersbach czy „Siła lasu” na Schmittenhöhe, łączą spotkanie z naturą z przekazywaniem wiedzy.
 • Również Kitzsteinhorn ma wiele do zaoferowania amatorom ruchu na świeżym powietrzu. Oprócz wyprawy na szczyt góry „Mein erster 3000er” (pol. „Mój pierwszy trzytysięcznik”) godne wzmianki są przede wszystkim 3 wysokogórskie trasy downhill.
  schmitten-felsch-6977.png
  fot. © Schmittenhöhebahn
 •  Oprócz ścieżek rowerowych Kitzsteinhorn oferuje oczywiście także sieć dobrze oznaczonych tras do biegania, joggingu i nordic walkingu, o zróżnicowanych stopniach trudności. Od 17 do 19 maja 2019 będzie trwał „4. Women‘s Trail” - impreza trail runningowa od kobiet dla kobiet, a od 26 do 28 lipca 2019 najlepsi biegacze regionu staną na starcie biegu Großglockner Ultra-Trail, aby w jak najlepszym czasie pokonać trasę o długości 110 km i ponad 6500 m różnicy poziomów, mijając 14 lodowców i 300 trzytysięczników na terenie 3 krajów związkowych.

  maiskogel_wandern-c-maiskogel-betriebs-ag
  fot. © Kitzsteinhorn
 • Ok. 2500 sportowców z różnych krajów weźmie udział w zawodach IRONMAN 70.3 1 września 2019.
 • Od 5 do 19 września 2019 w ramach „Casino Golf Tage” odbędą się turnieje golfowe z wysokimi nagrodami. Wśród nich np. „ONE SHOT" z szansą na wygranie 100 000 euro.

  abschlag-golfclub-zellamsee
  fot. © Golfclub Zell am See-Kaprun
 • Komunikację ułatwić może karta letnia, tzw. Mobilitätskarte, dla wszystkich turystów. Od 1 maja do 31 października 2019 roku karta upoważnia do bezpłatnego korzystania ze wszystkich środków komunikacji publicznej (kolej, autobusy, Pinzgau Bahn) na terenie całego Pinzgau, bez limitów, przez cały okres pobyt