Zamknij

Alarm we włoskim Riomaggiore. Miasto nie radzi sobie z tłumami turystów

Nina Czochara
06.06.2019 11:10
Cinque Terre
fot. Pixabay

Władze obleganego przez turystów włoskiego miasteczka Riomaggiore w krainie Cinque Terre będą ogłaszać alarm, gdy turystów będzie w mieście zbyt wielu. Opracowana przed sezonem procedura przewiduje zatrzymanie napływu turystów już na stacji kolejowej. Pomysł wywołał już liczne protesty.

Riomaggiore to perła malowniczej Riwiery Liguryjskiej. Co roku oblegają ją ludzie z całego świata. Władzom małych miasteczek trudno zapanować nad tłumem. Na stacjach kolejowych i ulicach panuje ogromny ścisk i chaos, nad którym trudno zapanować. Burmistrz Riomaggiore, Fabrizia Pecunia, wpadła na pomysł, jak sobie z tym poradzić.

Riomaggiore: alert z powodu tłumów turystów

Fabrizia Pecunia zmodyfikowała zasady działania lokalnej Obrony Cywilnej, uzupełniając regulamin o procedury w przypadku nadmiernego tłoku turystycznego. Gdy miasto zaleje fala turystów, ogłoszony zostanie alarm. Podobnie jak przy gwałtownych zjawiskach pogodowych i klęskach żywiołowych, podejmowane będą specjalne kroki.

Ważne zadanie przypadło dyrekcji lokalnych kolei. Na mocy nowego rozporządzenia mają one informować odpowiednie służby o liczbie biletów, wykupionych przez zmierzających do Riomaggiore pasażerów. Dzięki temu miasto ma przygotować się na ich przyjęcie. W sytuacjach krytycznego tłoku straż miejska jest zobowiązania do zatrzymania turystów na terenie dworca kolejowego i niewpuszczania do miasteczka.

Zobacz także

Protest władz lokalnych kolei

Dyrekcja kolei protestuje przeciwko nowemu rozporządzeniu i nie wyklucza wejścia na drogę sądową. Dziennik „La Repubblica” podaje, że mimo głosów sprzeciwu Fabrizia Pecunia nie zamierza wycofać się z pomysłu. – Mam obowiązek zapewnić bezpieczeństwo osobom, które do nas przyjeżdżają i tym, którzy u nas mieszkają – wyjaśniła. 

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy oblegane miejsce staje się ofiarą własnej popularności. Jakiś czas temu głośno było o Dubrowniku, który przeżywa oblężenie turystyczne po tym, gdy pojawił się w serialu "Gra o tron".

Zobacz także

Źródło: PAP

___

RadioZET.pl/NC