Zamknij

Albania zaostrza restrykcje. Wjazd do kraju możliwy tylko ze szczepieniem lub testem

30.08.2021 16:08
Albania - plaże
fot. Shutterstock

Albania, która do tej pory przyjmowała podróżujących bez żadnych restrykcji, ogłosiła zaostrzenie przepisów. Teraz planowanie urlopu w tym popularnym bałkańskim kraju będzie wiązało się z dodatkowymi ograniczeniami. 

Albania była do tej pory jednym z nielicznych krajów w Europie, który nie wprowadził żadnych ograniczeń w czasie podróży – władze nie wymagały od turystów testów czy kwarantanny po przyjeździe. Brak obostrzeń był bez wątpienia jednym z powodów, dla którego państwo to przyciągnęło w wakacje sporą liczbę zagranicznych gości. Teraz okazuje się, że podróżujący muszą przygotować się na zaostrzenie przepisów – zarówno w czasie przekraczania granic, jak i w czasie pobytu w Albanii. 

Albania. Nowe restrykcje dla turystów

Od 1 września w Albanii zostanie wydłużona godzina policyjna – ma obowiązywać od 23 do 6 rano. Noszenie maseczek będzie nadal obowiązkowe w pomieszczeniach zamkniętych oraz w środkach transportu publicznego. Za nieprzestrzeganie tych przepisów nakładane są kary. Za brak maseczki w lokalu można dostać mandat w wysokości 3 tys. leków albańskich (ok. 110 zł). W przypadku ponownego złapania kara może wynieść nawet 5 tys. zł.

Większe zmiany czekają turystów od 6 września. Od tego dnia przed wjazdem do Albanii należy przedstawić zaświadczenie o przyjęciu pełnego cyklu szczepień (ostatnia dawka 2 tygodnie przed przyjazdem), posiadaniu statusu ozdrowieńca albo okazać negatywny wynik testu (PCR wykonany w ciągu 72 godzin lub szybki test antygenowy wykonany w ciągu 48 godzin). Ci, którzy nie będą posiadali jednego z powyższych dokumentów, będą musieli odbyć 10-dniową kwarantannę.

Decyzja o zaostrzeniu restrykcji przez albańskie władze jest efektem dużego wzrostu nowych zakażeń w sierpniu. Wcześniej notowano średnio 10 przypadków dziennie, w minionym tygodniu to niemal 900 nowych infekcji każdego dnia. Wzrosła także liczba ofiar śmiertelnych. 

Źródło: Albanian Daily News, wp.pl