Zamknij

Alerty dla turystów w Izraelu. Ataki rakietowe, miliony ludzi w schronach

Nina Czochara
12.11.2019 09:27
Izrael
fot. REPORTER/East News

Ambasador RP w Izraelu, Marek Magierowski, zwrócił się do Polaków przebywających w Izraelu o zachowanie ostrożności po ostrzale rakietowym Izraela ze Strefy Gazy.

Wojsko Izraela zabiło dziś rano dowódcę palestyńskiej organizacji Islamski Dżihad, 42-letniego Baha Abu Al-Atty. W odpowiedzi ze Strefy Gazy wystrzelono na terytorium Izraela kilkanaście rakiet. W wielu miejscach na terenie całego kraju zawyły dziś syreny alarmowe. 

Izrael: ostrzeżenia dla turystów

W związku z zaostrzoną sytuacją Marek Magierowski zamieścił na Twitterze wpis ostrzegający Polaków.

"Ważna informacja dla wszystkich Polaków, przebywających obecnie w Izraelu. Proszę zachować ostrożność i ściśle stosować się do instrukcji odpowiednich władz" - napisał ambasador.

Skierował też na Twittera ambasady Izraela w Polsce, która informuje: "Alarmy rakietowe w południowym i środkowym Izraelu; miliony ludzi kryją się w schronach, szkoły i miejsca pracy zamknięte; Izrael będzie bronił się przed sponsorowanym przez Iran Islamskim Dżihadem, grupą terrorystyczną, która przeprowadziła mnóstwo ataków na naszą ludność".

W kierunku terytorium Izraela wystrzelono serię rakiet, które przechwycił system antyrakietowy Żelazna Kopuła. Izraelskie dowództwo nakazało zamknięcie szkół w południowym i środkowym Izraelu i poinstruowało cywilów, aby pozostali w domu i nie szli do pracy, chyba że jest to niezbędne i dopóki nie zostaną otwarte publiczne schrony. 

"Kraj przygotowuje się do kolejnych ataków"

Śmierć 42-letniego Baha Abu Al-Atty, który zginął we własnym domu, potwierdził Islamski Dżihad. Jak głosi komunikat ugrupowania, Al-Atta zginął w mieście Gaza podczas dokonywania "heroicznego czynu". Nie podano bliższych szczegółów, ale ugrupowanie zapowiada zemstę.

Izrael obwiniał Atę za niedawny ostrzał rakietowy. Zapowiedziano, że kraj przygotowuje się do kolejnych ataków. Ata "jest odpowiedzialny za większość ataków terrorystycznych w ostatnim roku w Strefie Gazy" - poinformowała armia, opisując go jako "tykającą bombę".

___

RadioZET.pl/NC