Zamknij

Znana linia lotnicza kończy swoją działalność. Co z wykupionymi biletami?

27.08.2021 15:48
Samolot
fot. Shutterstock

Alitalia, czyli największe linie lotnicze we Włoszech, ogłosiły, że wszystkie loty od 15 października zostają odwołane. Walczący od dawna o przetrwanie włoski przewoźnik zostanie teraz zastąpiony nową linią Italia Trasporto Aero. Co z pasażerami, którzy mają już wykupione bilety? 

Linie lotnicze Alitalia powstały w 1946 roku. Od kilku lat rząd Włoch próbował znaleźć inwestorów, którzy mogliby uratować bankrutującego przewoźnika po tym, jak w 2017 roku spółka została ona oddana w zarząd państwowy. Sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia, która spowodowała zawieszenie lotów przez wiele miesięcy. Teraz okazuje się, że Alitalia już wkrótce całkowicie zakończy swoją działalność. 

Koniec linii Alitalia. Anulowane wszystkie loty od 15 października

Przedstawiciele Alitalii ogłosili, że wszystkie loty od 15 października zostają anulowane. Utrudnienia dotkną około 250 tys. pasażerów, którzy mieli zarezerwowane loty po tym terminie. Co zatem z osobami, które nie zdążą wykorzystać zakupionych biletów?

Linia podaje, że klienci będą mieli dwie możliwości – wymienić swój bilet na lot Alitalii przed datą 15 października lub otrzymać pełny zwrot pieniędzy. Dobrą wiadomością jest to, że Alitalia otrzyma wsparcie rządowe. Włoski rząd utworzył fundusz w wysokości 100 mln euro, aby zwrócić pieniądze klientom włoskiego przewoźnika.

W przypadku wymiany biletu pasażerowie mogą albo zmienić termin lotu do tego samego miejsca docelowego (ta opcja jest bezpłatna), albo zmienić trasę swojej pierwotnej podróży (może się to jednak wiązać z dodatkowymi kosztami, jeśli ceny lotów będą się różnić).

Alitalia ogłosiła na mediach społecznościowych, że wyśle do wszystkich klientów, których dotną utrudnienia, bezpośredni komunikat z instrukcjami.

Italia Trasporto Aereo zastąpi Alitalię

Alitalia zostanie zastąpiona przez państwową linię ITA (Italia Trasporto Aereo). Nowy przewoźnik będzie realizował loty od 15 października. Warto podkreślić, że rezerwacje Alitalii nie będą ważne dla ITA. Aby polecieć z nową linią lotniczą, pasażerowie będą musieli dokonać rezerwacji poprzez nową internetową firmy, biura podróży lub biura na lotniskach.

Italia Trasporto Aereo wykupi 52 samoloty Alitalii, a także sloty lotniskowe i inne aktywa. Z lotnisk w Rzymie i Mediolanie będzie realizować rejsy do miast europejskich oraz odległych kierunków jak Nowy Jork, Boston, Miami, Tokio. 

Źródło: euronews.com, euractiv.pl, Onet