Zamknij

Ambasada w Chorwacji zasypywana absurdalnymi pytaniami. "Nie wiemy, kiedy poprawi się pogoda"

21.05.2021 12:26
Dubrownik - turyści
fot. Grgo Jelavic/PIXSELL/Press Association/East News

Ambasada RP w Zagrzebiu w Chorwacji postanowiła podzielić się w mediach społecznościowych najczęściej zadawanymi przez polskich turystów pytaniami. Odpowiedzi na te najbardziej absurdalne udzieliła  zbiorczo w poście na Facebooku. "Ale że Państwo nie wiedzą, kiedy poprawi się pogoda, to już jest skandal. Może nawet dyplomatyczny" – komentują żartobliwie internauci. 

Polscy turyści mailowo i telefoniczne zasypują Ambasadę RP w Zagrzebiu nietypowymi pytaniami. Chcą wiedzieć, jaka będzie pogoda, czy jest ryzyko wystąpienia trzęsienia ziemi i jakie obostrzenia będą obowiązywały za kilka miesięcy. Pracownicy ambasady postanowili odpowiedzieć na najbardziej nurtujące Polaków pytania. 

Chorwacja. Najbardziej absurdalne pytania od Polaków

Na profilu facebookowym Ambasady RP w Zagrzebiu pojawił się wpis, który bardzo szybko obiegł internet. W poście pracownicy ambasady podjęli próbę rozwiania wątpliwości, z którymi zgłaszali się polscy turyści. 

– Pragniemy przypomnieć, że: nie posiadamy wiedzy na temat przyszłych decyzji chorwackich władz epidemicznych dotyczących obostrzeń – nie wiemy, jakie zasady wjazdu będą obowiązywały w czerwcu, lipcu sierpniu… i tak dalej, nie wiemy, gdzie i kiedy, będą trzęsienia ziemi, pożary i kiedy poprawi się pogoda (...) – czytamy na Facebooku.

Przedstawiciele ambasady przypominają jednocześnie, że nie nie ma określonych wzorów zaświadczeń o przechorowaniu Covid-19, odbyciu szczepień, zaproszeń zwalniających z konieczności okazania testów itp. 

Ambasada tłumaczy też kwestie związane z wiekiem dziecka i zwolnieniem z restrykcji wjazdowych. "Zapis mówiący, że dzieci do lat siedmiu nie muszą okazywać testu, wyraźnie określa granicę wiekową - dziecko, które ukończyło 7 lat (ma 8, 9, 10 itd. lat) jest dzieckiem powyżej lat siedmiu" – wyjaśnia ambasada.

Pracownicy placówki dyplomatycznej piszą też w poście o sprawach oczywistych – jak choćby zabraniu ze sobą dowodu osobistego czy paszportu. "Żaden inny dokument (np. prawo jazdy, odpis aktu urodzenia, karta kredytowa) nie jest podstawą do przekroczenia granicy. Paszport/dowód osobisty musi mieć każdy przyjezdny bez względu na wiek – niemowlaki także" – podano w dalszej części wpisu.

Pod postem Ambasady RP w Zagrzebiu pojawiło się wiele komentarzy rozbawionych internautów:

– Ale że Państwo nie wiedzą, kiedy poprawi się pogoda, to już jest skandal. Może nawet dyplomatyczny.

– Czy Chorwacja leży w Chorwacji?

– Czyli nie dowiem się od Państwa, dokąd nocą tupta jeż? – czytamy w komentarzach. 

Chorwacja. Przepisy wjazdowe dla Polaków

Aktualne informacje dotyczące zasad wjazdu oraz pobytu w Chorwacji można znaleźć na stronie rządowej gov.pl/web/chorwacja. Obecnie, aby wjechać do Chorwacji, należy okazać negatywny wynik testu PCR lub szybkiego antygenowego (nie starszy niż 48 godzin). Akceptowane są wyłącznie testy antygenowe uznawane w krajach UE. 

Z obowiązku przedstawienia na granicy negatywnego wyniku testu zwolnione są dzieci do 7 roku życia, osoby posiadające zaświadczenie o odbyciu pełnego cyklu szczepień (musi upłynąć 14 dni od drugiej dawki) oraz osoby, które przechorowały COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Źródło: Ambasada RP w Zagrzebiu