Zamknij

Amsterdam wprowadza nową opłatę dla turystów. Wycieczka do tego kraju będzie droższa

Nina Czochara
27.05.2019 10:02
Amsterdam
fot. Pixabay

Władze Amsterdamu podjęły decyzję o wprowadzeniu kolejnej opłaty dla odwiedzających miasto. Poza obowiązującym już podatkiem noclegowym, trzeba będzie zapłacić 3 euro za osobę za noc.

Turyści odwiedzający Amsterdam będą musieli zasilić miejską kasę już nie tylko podatkiem noclegowym, ale również opłatą turystyczną. Pozyskane w ten sposób fundusze mają pomóc władzom w zachowaniu historycznego charakteru miasta.

Kolejna opłata turystyczna w Amsterdamie

Władze w ostatnim czasie wprowadziły już podatek noclegowy, który wynosi 7 procent od ceny zakwaterowania. Teraz turyści przyjeżdżający do Amsterdamu będą musieli dodatkowo zapłacić 3 euro za osobę za noc - podaje "Rzeczpospolita".

Amsterdam
fot. Pixabay

Przychody z tego tytułu mają wynieść rocznie 100 milionów euro, które miasto przeznaczy na ochronę historycznych budynków i miejsc. Konkretnie ratusz zainwestuje w najbliższych latach 289 milionów euro w utrzymanie mostów, kanałów, ale też terenów zielonych i ulic.

Władze Amsterdamu  szacują, że do 2025 roku miasto będzie odwiedzać około 30 milionów osób. W zeszłym roku na jednego mieszkańca (jest ich około 800 tysięcy) przypadło 25 turystów. Już teraz opłaty turystyczne w Amsterdamie są najwyższe w Europie, co jest powodem niezadowolenia tamtejszej branży.

Holenderski Związek Hoteli i Obiektów Gastronomicznych podkreśla, że wiele osób wynajmujących pokoje przez portale typu Airbnb nie płaci nawet podatku noclegowego, mimo że ma taki obowiązek. 

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: rp.pl

___

RadioZET.pl/NC