Zamknij

Nowa opłata turystyczna w Amsterdamie. Pobyt w tym mieście będzie droższy

Nina Czochara
01.10.2019 10:32
Amsterdam
fot. pixabay

Władze Amsterdamu wprowadzają od 1 stycznia 2020 roku dodatkową opłatę dla odwiedzających to miasto. Poza obowiązującym już podatkiem noclegowym, trzeba będzie zapłacić dodatkowe 3 euro od osoby za noc. Roczne przychody z tytułu nowej opłaty turystycznej mają wynieść nawet 100 milionów euro.

Jak zapowiadały władze miasta już w maju, podróżni odwiedzający Amsterdam będą musieli zasilić miejską kasę już nie tylko podatkiem noclegowym, który wynosi 7 procent od ceny zakwaterowania, ale również opłatą turystyczną. Pozyskane w ten sposób fundusze mają pomóc władzom w zachowaniu historycznego charakteru miasta.

Amsterdam: nowa opłata za nocleg 

Nową, wynoszącą 3 euro opłatą turystyczną zostaną objęte noclegi w hotelach (w przypadku wynajmu prywatnych mieszkań rośnie stawka dotychczasowego podatku). Opłata zacznie obowiązywać od stycznia 2020 roku.

W tym samym czasie wprowadzane są liczne zakazy, m.in. zakaz oprowadzania po średniowiecznym centrum miast grup powyżej 15 osób czy zakaz zorganizowanych wycieczek po Dzielnicy Czerwonych Latarni.

Zobacz także

Amsterdam oblegany przez turystów

Amsterdam to jeden z najbardziej popularnych kierunków turystycznych. Stolicę Holandii, w której mieszka około 867 tysięcy ludzi, rocznie odwiedza ponad 18 mln turystów. Władze, które szacują, że do 2025 roku liczba ta sięgnie 30 milionów ludzi rocznie.

W ubiegłym roku władze miasta postanowiły usunąć czerwono-biały napis "I amsterdam" zlokalizowany przy Rijksmuseum. Powodem zlikwidowania jednego z symboli stolicy Holandii była również zbyt duża liczba odwiedzających, którzy robili sobie zdjęcia z napisem. 

W kwietniu tego roku zniknęła też ostatnia, pływająca kwiaciarniaBloemenmarkt. Ten niezwykle kolorowy, wodny targ był odwiedzany przez tysiące turystów. Właściciel musiał przenieść go na ląd, bo - jak twierdził - biznes psuły mu tłumy odwiedzających, którzy zatrzymywali się wyłącznie po to, by zrobić pamiątkowe zdjęcie.  

Zobacz także

Zobacz także

Źródło: TVN24

___

RadioZET.pl/NC