Zamknij

Arabia Saudyjska wprowadza wizy turystyczne. Skorzystają obywatele 49 krajów

Nina Czochara
27.09.2019 10:20
Arabia Saudyjksa
fot. Shutterstock

Arabia Saudyjska, jeden z najbardziej niedostępnych krajów świata, otwiera się na turystów. Władze kraju podały, że kraj rozpocznie wydawanie wiz turystycznych dla osób, które chcą go zwiedzić. Ułatwienia obejmą obywateli 49 państw, w tym najprawdopodobniej również Polski. Od roku wizy turystyczne mogą uzyskiwać osoby udające się do Arabii Saudyjskiej na imprezy sportowe lub koncerty.

Arabia Saudyjska po raz pierwszy zaoferuje wizy turystyczne dla obywateli różnych narodowości, ponieważ kraj zamierza uczynić z turystyki jeden z filarów swojej gospodarki.

Do 2018 r. Arabia Saudyjska nie wydawała wiz turystycznych i zezwalała na wjazd na swoje terytorium tylko osobom przybywających w celach biznesowych, dla podjęcia pracy czy z powodu pielgrzymki do świętych miejsc islamu. Plany wprowadzenia wiz  były wielokrotnie dyskutowane przeszłości, lecz zawsze były blokowane przez konserwatywne elity religijne.

Otwarcie kraju na turystów zagranicznych jest jednym z kluczowych elementów programu reform "Wizja 2030". Program ten ma przygotować monarchię na przejście od gospodarki surowcowej w stronę innowacyjności - podaje PAP.

Wizy mają przyciągnąć turystów

Cele królestwa obejmują m.in. przyciągnięcie 100 mln międzynarodowych i krajowych turystów również do 2030 r. Obecnie zagraniczny rynek turystyczny Arabii Saudyjskiej opiera się prawie wyłącznie na pielgrzymkach religijnych przybywających do kraju na Hajj. Rząd spodziewa się, że do 2030 r. liczba pielgrzymów przekroczy 30 mln rocznie.

"Otwarcie Arabii Saudyjskiej na świat zewnętrzny i turystów międzynarodowych to historyczna chwila dla naszego kraju" - powiedział w piątek szef agencji państwowej ds. turystyki, Ahmed al-Khateeb. Przypomniał, że na terytorium kraju znajduje się pięć obiektów światowego dziedzictwa UNESCO: stanowisko archeologiczne Al-Hidżr, twierdza al-Turaif w Rijadzie, brama do Mekki w mieście Dżudda, sztuka naskalna w regionie Hail oraz szlak pielgrzymkowy z Kufy do Mekki zwany Darb Zubajda. Wyraził także nadzieję, że obok zabytków starożytności turystów zainteresują też lokalne zwyczaje i tradycje społeczeństwa Arabii Saudyjskiej.

AFP zaznacza, że zgodnie z przepisami święte miasta islamu - Mekka i Medyna nie są dostępne dla turystów, którzy nie są muzułmanami. Najprawdopodobniej zakaz indywidualnego zwiedzania Mekki dla turystów zachodnich zostanie utrzymany.

Jednak zgodnie z zapowiedziami władz saudyjskich, przybywające z krajów zachodnich turystki nie będą już zobligowane do zakrywania głowy i zakładania tradycyjnych ubiorów kobiecych na wzór Saudyjek. Odzienie, w którym będą pojawiać się w miejscach publicznych, będzie musiało cechować się skromnością i umiarem. To jedyny warunek - zaznaczył al-Khateeb.

Zobacz także:  Rosja potwierdza darmowe e-wizy dla Polaków. Bez opłat do Sankt Petersburga

Arabia Saudyjska: wizy również dla Polaków?

Niewykluczone, że nowe regulacje wizowe będą też dotyczyć Polski - na stronie Ambasady Królestwa Arabii Saudyjskiej w Warszawie zamieszczony został skrót do formularza elektronicznej wizy turystycznej z adnotacją, że już wkrótce taka droga uzyskania wizy będzie dostępna - podaje PAP. 

Jak podaje portal Pasazer.com, wiza będzie ważna przez 12 miesięcy od momentu wystawienia i będzie upoważniał do maksymalnie 90-dniowego pobytu w kraju bez przerwy oraz do 180-dniowego pobytu w skali całego roku. Wizę będzie można wyrobić przez internet za około 80 dolarów), składając odpowiedni wniosek, ale także przy wjeździe na teren Arabii Saudyjskiej, np. na lotnisku.

Khateeb zdradził, że programem wizowym zostanie objętych 49 krajów, z czego największego ruchu turystycznego Arabowie spodziewają się z Chin, Japonii, Europy i Stanów Zjednoczonych. 

Przeczytaj także:

•  Do USA bez wizy przed Wielkanocą? Mucha: Nie, to będzie dużo wcześniej

•  Wiza turystyczna: gdzie jest wymagana? Lista popularnych kierunków wakacyjnych

Źródło: PAP

___

RadioZET.pl/NC