Zamknij

Argentyna: co warto zobaczyć? 7 największych atrakcji

Nina Czochara
23.01.2020 16:27
Wodospad Iguazú w Argentynie
fot. Shutterstock/ na zdj. Wodospad Iguazú

Argentyna to kraj pełen bogactwa i atrakcji, których nie sposób poznać w czasie jednego wyjazdu. Tętniące życiem Buenos Aires, zjawiskowe wodospady Iguazú, imponujące lodowce, na czele z Perito Moreno, oraz niełatwy do zdobycia szczyt Fitz Roy. Przedstawiamy subiektywny przewodnik po największych atrakcjach Argentyny.

Wybierasz się do Argentyny? Oto 7 (z bardzo wielu) miejsc, które obowiązkowo trzeba uwzględnić na mapie atrakcji tego kraju.

Wodospady Iguazu: argentyński cud natury

To miejsce jest doskonałym dowodem na to, jak hojna potrafi być Matka Natura. Wodospady Iguazu rozciągają się na długości ok. 2 km i usytuowane są na terytorium Brazylii, Argentyny (ok. 80 proc.) i Paragwaju. Iguazu tworzą ogromne kaskady, których odgłos można usłyszeć z odległości nawet 24 km. Największa z kaskad – Diabelska Gardziel – spada z wysokości 82 metrów.

Wodospady Iguazu - Argentyna
fot. Shutterstock

Wodospady Iguazu jako prawdziwy cud natury zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można je podziwiać wyłącznie od strony argentyńskiej i brazylijskiej. Nad wodospadami znajdują się specjalne kładki dla turystów.     

ZOBACZ TAKŻE: Argentyna: co warto wiedzieć? 9 ciekawostek i faktów o Argentynie

Buenos Aires: w stolicy Argentyny

Buenos Aires, tętniąca przez całą dobę stolica Argentyny, to jedna z najchętniej odwiedzanych metropolii świata. Mówi się też, że to najbardziej europejskie ze wszystkich miast Ameryki Południowej. Przyciąga swoją energią, przestrzenią, magią tanga, piękną architekturą i „pewnością siebie”.

Buenos Aires
fot. Shutterstock

Najstarszą dzielnicą Buenos Aires jest San Telmo. Ta żywa, kolorowa dzielnica z dobrze zachowanymi, kolonialnymi kamieniczkami pełna jest kawiarenek, sklepików i galerii sztuki. Popularnym miejscem wśród turystów jest również Cmentarz Recoleta – tu, pośród wysokich grobowców, można przepaść na wiele godzin. Wielbiciele książek i literatury powinni koniecznie odwiedzić księgarnię El Ateneo w Buenos Aires. To miejsce naprawdę niesamowite – powstało w miejscu... dawnego teatru.

Zobacz także

Quebrada de Humahuaca: tęczowe krajobrazy Argentyny

Quebrada de Humahuaca to rozległa dolina położona w prowincji Jujuy w Argentynie i wpisana na listę UNESCO. Na szczególną uwagę zasługuje fragment Cerro de los Siete Colores (Wzgórze o Siedmiu Barwach) słynący z barwnych, tęczowych formacji skalnych.

Humahuaca
fot. Shutterstock

Samo miasteczko Huamahuaca jest miejscem nieco sennym, z bielonymi niskimi domkami i brukowanymi uliczkami. Otaczające je szczyty i widok olbrzymich kaktusów przenoszą niejako w świat westernu lub typowo boliwijskiej prowincji. 

Ushuaia: na końcu świata

Ushuaia uznawane jest za miejsce wyjątkowe ze względu na swoją niezwykłą lokalizację – to najbardziej wysunięte na południe miasto nie tylko w Argentynie i  Ameryce Południowej, ale także na świecie.

Ushuaia w Argentynie
fot. Shutterstock

To miejsce coraz popularniejsze wśród turystów. Główną atrakcją jest położony 12 km na zachód Park Narodowy Ziemi Ognistej. Dużą popularnością wśród odwiedzających cieszy się też rejs po Kanale Beagle. Ze statku turyści mają podziwiać drobne wyspy zamieszkiwane przez otarie (uchatki patagońskie) oraz wyspę ze słynną latarnią Les Eclaireus.

Zobacz także

Lodowiec Perito Moreno w Argentynie

To jeden z najpiękniejszych lodowców na świecie, a zarazem jedna z najbardziej zjawiskowych atrakcji Patagonii. Znajduje się na terenie figurującego na liście UNESCO Parku Narodowego Los Glaciares. O jego uroku decydują nie tylko zaskakujące kształty, ale również tworzące się na terenie lodowca oczka wodne o błękitnej barwie.

Perito Moreno w Argentynie
fot. Shutterstock

Odwiedzając Park Narodowy Los Glaciares, trzeba koniecznie zrobić pamiątkowe zdjęcie lodowcowi Viedma – wygląda tak nierealnie, jakby został stworzony komputerowo. Miejsce to przypomina magiczną krainę lodu.

Fitz Roy: na szycie Andów

To niesamowita ozdoba Patagonii i jeden z najtrudniejszych do zdobycia szlaków w całych Andach. Fitz Roy, co w języku Indian Tehuelcze znaczy „Dymiąca Góra”, wznosi się na granicy chilijsko-argentyńskiej na wysokość 3405 metrów n.p.m. Zdobycie szczytu tej wyjątkowo pięknej góry wymaga jednak dużej sprawności i odradzane jest początkującym wędrowcom.

Fitz Roy w Argentynie
fot. Shutterstock

Nie oznacza to jednak, że mniej doświadczeni wędrowcy będą zmuszeni do pozostania w domu. Ten fragment Andów pełen jest też łatwiejszych szlaków. Widoki z niższych szczytów są niesamowite.

Zobacz także

Mendoza: królestwo wina w Argentynie

Położony na południu Argentyny region słynie z… wina. W Mendozie rozciąga się około 2000 winnic, z czego wiele to małe, rodzinne bodegi. Miasteczko jest też dobrą bazą wypadową do wypraw w pobliskie góry.

shutterstock_Mendoza

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC