Zamknij

Argentyna: co warto wiedzieć? 9 ciekawostek i faktów o Argentynie

Nina Czochara
30.01.2020 14:30
Patagonia
fot. Shutterstock

Argentyna to ojczyzna tanga i państwo, w którym piłkę nożną traktuje się niemal jak świętość. Położony w Ameryce Południowej kraj zachwyca swoim bogactwem i urozmaiconym krajobrazem. Imponujące lodowce i majestatyczne góry, stepy Patagonii, cudowne wybrzeże atlantyckie, a do tego wszechobecne yerba mate i najlepsza wołowina na świecie. Po prostu Argentyna.

Argentyna, z powierzchnią ponad 2,7 mln km2, jest ósmym pod względem wielkości krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej. Leży nad Atlantykiem i graniczy z Chile, Boliwią, Paragwajem, Brazylią i Urugwajem. To kraj tak rozległy i różnorodny, że nie sposób poznać go w ciągu jednego wyjazdu. Co warto wiedzieć o Argentynie? Oto 9 faktów i ciekawostek o Argentynie.

Argentyna, czyli „srebro”

Argentyna oznacza po prostu „srebro”. Pochodzenie tej nazwy (łac. argentum) wiąże się z legendą o Srebrnej Górze (Sierra del Plata), na której miały znajdować się ogromne złoża tego kruszcu. Wierzenie to było rozpowszechniane pomiędzy hiszpańskimi  oraz portugalskimi konkwistadorami i umacniało się wraz ze znalezionymi przez Europejczyków przedmiotami ze srebra.

W XVI wieku ujście dwóch rzek, Urugwaju i Parany, nazwano Rio de la Plata – sądzono bowiem, że płynąc z nurem rzeki, dotrze się właśnie do góry pełnej srebra. W rzeczywistości złóż tego kruszcu nigdy nie znaleziono, jednak łaciński termin określający srebro (argentum) zagościł na mapach świata. W 1826 roku oficjalnie wprowadzono w konstytucji nazwę Republika Argentyńska.

Zobacz także

Argentyna: w ojczyźnie tanga

Tango argentyńskie powstało na początku XX wieku w Buenos Aires. Początkowo tańczono je wyłącznie w podrzędnych lokalach i domach publicznych. Z czasem przeniosło się na salony i podbiło cały świat, bo na moment utracić swój blask w latach 50. Renesans tego tańca w Argentynie zaczął się w latach 80. XX wieku.

Tango w Argentynie
fot. Shutterstock

Obecnie tango to nie tylko taniec towarzyski, ale też styl życia, swoisty rytuał.  Podobnie jak w przypadku Kuby i jej salsy, tango w Argentynie spotkamy niemal wszędzie. Dziś w Buenos Aires działają setki, a być może tysiące szkół, tzw. milong, gdzie tańczy się tango. Pokazy tego tańca odbywają się często pod gołym niebem, np. w La Glorieta – na estradzie w jednym z parków w stolicy kraju. Można tam zobaczyć, jak prawdziwe tango tańczą miejscowi.

Z miłości do piłki nożnej

Piłka nożna w Argentynie jest czymś więcej niż tylko sportem, to swoista świętość. Kraj posiada ponad 2,5 mln piłkarzy i około 3000 oficjalnie zarejestrowanych klubów piłkarskich. Argentyna to również legendarna reprezentacja, która wygrywała dwukrotnie Mistrzostwa Świata (1978 i 1986 rok).

Lion Messi
fot. Shutterstock

Gdy trwają mistrzostwa, ulice pustoszeją, a wszyscy w całym kraju zasiadają przed telewizorami. W Argentynie trwa spór o to, kto jest najlepszym piłkarzem w historii. Jedni wskazują na Diego Maradonę (to on poprowadził reprezentację swojego kraju do zwycięstwa w 1986 roku na mistrzostwach w Meksyku i przez wielu traktowany jak bohater narodowy). Inni na piedestale stawiają Lionela Messi. Samych MŚ  nie wygrał, ale strzelił dla swojej reprezentacji największą liczbę goli w historii.

Zobacz także

Argentyna  i najlepsza na świecie wołowina

W Argentynie je się przede wszystkim mięso. Tutejsza wołowina uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie – ceni się ją za smak i niską zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Wysoka jakość argentyńskiego mięsa wynika głównie ze sposobu hodowli krów – wolnym wypasie zwierząt na rozległych łąkach i diecie bez dodatku konserwantów.

Popularnym daniem w Argentynie jest asado, czyli grillowana wołowina, uznawana niemal za sport narodowy. Kraj ten zdecydowanie nie przypadnie do gustu wegetarianom i weganom.

Argentyna: kraina yerba mate płynąca

W Argentynie yerba mate pije się litrami. Napar powstaje z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego. Pije się go w naczyniach wykonanych z owocu tykwy (zwanej mate) przez bombillę, czyli metalową słomkę.

Yerba mate
fot. Shutterstock

Picie yerba mate jest niemal rytuałem. Na miejscu nie powinno się odmawiać tego napoju – można jednak poprosić o słabszą wersję tego energetycznego naparu. Prawidłowo przygotowana yerba zalana jest gorącą wodą o temperaturze ok. 80°C. Na argentyńskich stacjach benzynowych znajdują się dystrybutory z wodą o takiej właśnie temperaturze. Podobno mieszkańcy piją średnio 3 lity yerba mate dziennie!

Pato: narodowy sport Argentyńczyków

W Argentynie, oprócz piłki nożnej, króluje pato. To swoiste połączenie koszykówki i polo. W czasie meczu dwie czteroosobowe drużyny poruszają się po boisku konno, starając się trafić piłką do kosza.

Nazwa tej dyscypliny pochodzi od hiszpańskiego słowa „pato” oznaczającego kaczkę. Odnosi się to do początków pato, kiedy zamiast piłki używano… żywych ptaków.

Zobacz także

Patagonia: argentyńska kraina piękna

Patagonia jest położona w południowej części Ameryki Południowej (na obszarze Argentyny i Chile). Zajmuje obszar prawie trzykrotnie większy niż Polska. Miejsce to  słynie z najbardziej zjawiskowych krajobrazów na świecie.

Patagonia
fot. Shutterstock

Wśród naturalnych perełek trzeba wymienić górę Fitz Roy wzbijającą się ponad 3 km ponad sawannę, niesamowity lodowiec Perito Moreno czy park narodowy Torres del Paine z krajobrazem upstrzonym jeziorami, wodospadami i skalnymi turniami.

Gaucho, czyli argentyńscy kowboje

Gauchowie są ważnym elementem kultury Argentyny. To południowoamerykańscy pasterze bydła, czyli lokalni kowboje. Pracują na pampach, czyli trawiastych równinach zarówno na terenie Argentyny, jak również Urugwaju, Paragwaju i południowego Chile. Atrybutem Gauchów, jak również wielu innych mieszkańców Argentyny, jest naczynie do picia yerba mate.

Pogoda w Argentynie

Argentyna zajmuje ogromny obszar, w związku z czym charakteryzuje się odmiennymi pasmami klimatycznymi. W północnej części kraju występuje klimat zwrotnikowy gorący i podzwrotnikowy. W środkowej częsci panuje klimat umiarkowany ciepły, natomiast na południu umiarkowany chłodny. 

Buenos Aires
fot. Shutterstock

Najcieplejszymi miesiącami w Argentynie są grudzień i styczeń. Na północy średnia temperatura oscyluje wokół 28-30 stopni, a na południu sięga zaledwie 10 stopni. Kiedy najlepiej jechać do Argentyny? Patagonia jest najprzyjemniejsza na początku roku (w styczniu i luty), ale północne regiony kraju mogą być wtedy nieznośnie gorące – najlepiej odwiedzić je wiosną lub jesienią.

Argentyna: informacje praktyczne

Powierzchnia: 2 780 400 km2

Liczba mieszkańców: 44 082 000 osób

Stolica: Buenos Aires

Strefa czasowa: brak czasu letniego; - 5 godz. w stosunku do czasu polskiego

Język: hiszpański

Waluta: peso argentyńskie (ARS); na miejscu można płacić też dolarami amerykańskimi

Wiza: Na podróż do Argentyny na okres do 90 dni nie jest wymagana wiza. Polacy muszą jednak posiadać ważny paszport.

___

RadioZET.pl/NC