Zamknij

Atak oszustów na Travelplanet.pl. Uwaga na fałszywe maile

Redakcja
25.07.2018 10:22
Kobieta wypoczywa na plaży
fot. Shutterstock

Wakacje są już w pełni, a wielu z nas wykupuje wycieczki przez internet. Niestety, postanowili to wykorzystać oszuści, którzy już od kilku tygodni próbują wyłudzić pieniądze od klientów serwisów turystycznych Travelplanet.pl i Wakacje.pl. Warto zachować ostrożność i nie dać się zwieść fałszywym mailom. 

Oszustwa internetowe to w ostatnim czasie prawdziwa plaga. W czerwcu ofiarą oszustów padł serwis Wakacje.pl. Klienci tego portalu, którzy wpłacali zaliczkę na zarezerwowane wczasy, otrzymywali fałszywą wiadomość mailową o konieczności dopłacenia brakujących pieniędzy wraz z danymi do przelewu. Przesłany mail nie miał oczywiście nic wspólnego z portalem Wakacje.pl. Jak informował serwis Niebezpiecznik.pl, odpowiedzialny za całą sytuację miał być jeden z pracowników serwisu, który został zwolniony dyscyplinarnie. Sprawę oszustwa zgłoszono policji i prokuraturze. Ataki jednak nie ustały.

Oszuści ukradli pieniądze klientom Travelplanet.pl

Okazuje się, że podobny dotknął później klientów innego serwisu z tej samej branży, Travelplanet.pl. Sposób działania oszustów jest w tym przypadku niemal identyczny. Również mamy do czynienia z wysyłaniem klientom portal maili i również te wiadomości sprawiają wszelkie pozory autentyczności: „Szanowni Państwo, Dziękujemy za dokonanie rezerwacji w naszym serwisie. Aby dopełnić wszelkich formalności, prosimy o uregulowanie pozostałych należności". Pod spodem umieszczone były „dane do rachunku" z wpisanymi wszystkimi informacjami o rezerwacji i formułą: „o ile przed otrzymaniem powyższej korespondencji dokonali już Państwo wpłaty, prosimy o zignorowanie prośby. Po dokonaniu płatności prosimy o wysłanie nam w odpowiedzi na tego maila potwierdzenia przelewu. (...) Już dziś życzymy wspaniałego wypoczynku!".

Fałszywa wiadomość była wysyłana z adresu sok@doplaty-travelplanet.pl. Jeśli ktoś chciał uzyskać link do przelewu kartą kredytową, dowiadywał się, że "z powodu prac modernizacyjnych w systemie obsługującym płatność kartą, ta metoda nie jest dostępna". Proszono o przelanie gotówki.

Zobacz także

Wyciek danych? Serwis zaprzecza

Kiedy Travelplanet.pl zorientował się, że ktoś próbuje wyłudzić pieniądze od jego klientów, zamieścił na swojej stronie internetowej komunikat: „Uwaga klienci dokonujący dopłat do rezerwacji: Prosimy o uważne sprawdzenie czy wiadomość o dopłacie została wysłana z adresu serwis@travelplanet.pl oraz weryfikację indywidualnego numeru konta nadanego przy założeniu rezerwacji, który możesz sprawdzić w pierwszym e-mailu rezerwacyjnym". 

Serwis powiadomił również prokuraturę, touroperatorów i systemy rezerwacyjne, z którymi współpracowali, a także bank, którego konto podawano w fałszywych mailach. - Nic więcej nie możemy zrobić, czekamy na reakcję organów ścigania – powiedział rzecznik firmy, Jarosław Kałucki.

Jak do tej pory udało się ustalić, ofiarami oszustwa padło kilku klientów. Podobnie jak wcześniej Wakacje.pl, zarząd Travelplanet.pl zdecydował, że pokryje dopłaty osobom, które wpłaciły pieniądze oszustowi. Nastąpi to jednak po wcześniejszej weryfikacji tożsamości klienta i tylko w wypadku osób, które dały się nabrać przed umieszczeniem  komunikatu na stronie serwisu.

Zagłosuj

Czy padłeś kiedyś ofiarą oszustwa internetowego?

Liczba głosów:

Jak uchronić się przed oszustwem?

Co możemy zrobić, jeśli jesteśmy klientami serwisów Travelplanet.pl, czy Wakacje.pl i podejrzewamy, że mogliśmy paść ofiarą oszustów? Po otrzymaniu wiadomości wzywającej do zapłaty jakiejkolwiek kwoty, warto skontaktować się z firmą i upewnić się, czy na pewno została ona przez nią wysłana. Trzeba również zwrócić uwagę na to, jak wygląda adres nadawcy. Oszuści nie mogą, najczęściej, korzystać z kont pocztowych firm, pod które się podszywają, więc będą starali się, by te ich sprawiały wrażenie autentycznych. W tym wypadku, czyli serwis@doplaty-travelplanet.pl, podejrzanym elementem jest połączenie „dopłat” i „travelplanet.pl.”

Należy również mieć świadomość, że dane osobowe klientów portali Travelplanet.pl oraz Wakacje.pl mogły trafić w ręce przestępców. Dlatego tak ważna jest stała czujność i ograniczone zaufanie wobec wszystkiego, z czym możemy się spotkać w internecie. 

Przeczytaj także: Oszuści zhakowali Neonet i ukradli pieniądze wpłacane przez klientów

Źródło: bezprawnik.pl, rp.pl

___

RadioZET.pl/NC