Zamknij

Atak zimy w Australii. W Tasmanii spadł śnieg i zanotowano najzimniejszą noc w listopadzie od 70 lat

16.11.2021 10:28
Australia pod śniegiem
fot. Shutterstock

W ostatnich dniach mieszkańcy stolicy Tasmanii zmagali się z atakiem zimy. Choć na kontynencie niebawem skończy się wiosna, w tym regionie spadł śnieg. W dodatku zarejestrowano tutaj rekordowo niską jak na listopad temperaturę - w nocy słupki rtęci pokazywały niecałe 3 stopnie Celsjusza. Tak zimno nie było tu od prawie 70 lat.

Niedawno pisaliśmy wam o ataku zimy w północnych częściach Afryki - w Maroku i Algierii spadł śnieg, który chwilowo sparaliżował życie mieszkańców. Wygląda na to, że z równie nieprzewidywalną pogodą zmagają się ostatnio Australijczycy. Choć na kontynencie kończy się wiosna i już niebawem rozpocznie się lato, w ostatnich dniach... spadł tutaj śnieg.

W najmniejszym australijskim stanie - Tasmanii - mieszkańcy patrzyli za okno i nie wierzyli własnym oczom. Drogi i budynki pokrył śnieg, a temperatura spadła tak bardzo, że pobiła listopadowe rekordy. Ostatnio tak zimno w tym miesiącu było tutaj w 1953 roku.

Atak zimy w Australii. W Tasmanii spadł śnieg i zanotowano najzimniejszą noc w listopadzie od 70 lat

W stolicy Tasmanii, Hobart, w ostatnich dniach spadł śnieg. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w Australii właśnie kończy się wiosna i zaraz rozpocznie się tu kalendarzowe lato. Mieszkańcy miejscowości obudzili się kilka dni temu i zobaczyli swoje podwórka pokryte warstwą białego puchu.

Luke Johnston z Biura Meteorologii (BOM) powiedział w rozmowie z ABC News, że w rejonach Płaskowyżu Centralnego i Zachodniego nasypało aż 30 cm śniegu. Z kolei w kilku miejscowościach zanotowano temperaturę oscylującą wokół zaledwie 2 stopni Celsjusza. W Hobart słupki rtęci pokazywały jedynie 2,9 stopni - jest to najniższa wartość zanotowana w kraju w listopadzie od 1953 roku, a więc od prawie 70 lat.

W wielu miejscach drogi pokrył śnieg, a także lód - w związku z tym policja apelowała do kierowców, aby zachowali szczególną ostrożność na drodze. Ograniczona była również widoczność.

Zaskakująca pogoda w Australii jest wynikiem napływu zimnego powietrza znad Antarktydy. Meteorolodzy przewidują, że w tym tygodniu znacznie się ona poprawi, ale warto pamiętać o tym, że miejscami może obficie padać deszcz.

Źródło: ABC News