Zamknij

Atak zimy w Chorwacji. W jednym z miast zanotowano temperaturę najniższą od 159 lat

08.04.2021 09:11
Chorwacja pod śniegiem
fot. AP/EAST NEWS

Choć kalendarzowa wiosna trwa już od 2 tygodni, do Europy wróciła w ostatnim czasie zima. Śnieżyce i mrozy dały się we znaki m.in. mieszkańcom Bałkanów. Tak niskich temperatur w Chorwacji nie zanotowano niemal od 160 lat.

Ostatnio pisaliśmy o tym, że na południe Polski na dobre powróciła zima. W Tatrach spadło bardzo dużo śniegu i wydano nawet ostrzeżenia o zagrożeniu lawinowym. Warunki na szlakach nie są sprzyjające, a w samym Zakopanem ulice pokryte zostały grubą warstwą białego puchu.

Wygląda na to, że nie tylko w naszym kraju wiosna jeszcze musi trochę poczekać. Atak zimy bowiem zanotowano również we Włoszech, Belgii, a nawet w Chorwacji. W jednym z miast leżącym na terenie tego bałkańskiego kraju pobite zostały rekordy mrozu. Tak niskich temperatur nie było tutaj od 159 lat.

Atak zimy w Chorwacji. W jednym z miast zanotowano temperaturę najniższą od 159 lat

Na Bałkany wróciła zima. Siarczysty mróz i opady śniegu wystąpiły głównie w Chorwacji. W niektórych regionach niesprzyjająca aura utrudniła życie mieszkańcom. Nie spodziewali się oni tak niskich temperatur. Miejscami słupki rtęci pokazywały nawet -12 stopni Celsjusza. Ostatni raz takie pomiary zarejestrowano 159 lat temu.

Zła pogoda najbardziej dała o sobie znać w miejscowości Gospić, która leży dokładnie w środkowej części kraju. To tutaj zanotowano temperatury najniższe od 1862 roku. Meteorolodzy przekazali też informację, że równie nieciekawa aura zarejestrowana została w Zagrzebiu, Rijece, Ogulinie i Karlovacu.

Do sieci trafiły nagrania, które pokazują śnieżycę w Chorwacji. Widać na nich zasypane drogi i grubą warstwę białego puchu na chodnikach.

Powrotu takich warunków atmosferycznych nikt się nie spodziewał. Tym bardziej że w poprzednim tygodniu na południu i zachodzie Europy temperatury biły kwietniowe rekordy ciepła. W Paryżu jednego dnia słupki rtęci pokazywały aż 25 stopni Celsjusza. Myślicie, że wiosna już niebawem zagości na kontynencie na dobre?

Źródło: TVN Meteo