Zamknij

Atak zimy w Czechach. Ostatnio w kwietniu spadło tu tyle śniegu 25 lat temu

14.04.2021 13:01
Zima w Czechach
fot. Eastnews

Południowy sąsiad Polski boryka się ostatnio ze złą sytuacją pogodową. Ostatniej nocy obficie padał tutaj śnieg i znacznie spadła temperatura. Doszło też do wielu wypadków drogowych. Aura ma się poprawić dopiero pod koniec tygodnia.

Mieszkańcy krajów leżących na północnej półkul Ziemi z niecierpliwością oczekują nadejścia wiosny. W weekend w większości tych państw dopisywała piękna pogoda i wysokie temperatury. Część z nas myślała, że już tak pozostanie, ale wygląda na to, że zima jeszcze nie odpuściła na dobre.

W Polsce rozszalały się deszcze, a w Czechach zarejestrowano atak zimy. U naszego sąsiada tak obfite kwietniowe opady śniegu zanotowano ostatni raz 25 lat temu. Niesprzyjające warunki doprowadziły do wielu kolizji drogowych, a aura ma się poprawić dopiero pod koniec tygodnia.

Atak zimy w Czechach. Ostatnio w kwietniu spadło tu tyle śniegu 25 lat temu

Minionej nocy Czechy nawiedziła surowa zima. W kraju zarejestrowano obfite opady śniegu, a temperatura w wielu miejscach znacznie spadła - słupki rtęci pokazywały nawet 0 stopni. To o tyle dziwne, że jeszcze kilka dni temu nasi sąsiedzi cieszyli się taką samą wiosenną aurą, jak my.

W ciągu zaledwie kilku godzin ulice pokryły się 10-centymetrową warstwą białego puchu, a w niektórych miejscach wiatr doprowadził do powstania zasp. Nieprzygotowani na takie warunki atmosferyczne kierowcy napotkali na drogach na spore utrudnienia, a do tego doszło do wielu wypadków.

Niektórzy pracownicy prewencyjnie zostali dłużej, w razie ewentualnych wypadków. Opłaciło się to, ponieważ przez całą noc i nad ranem byliśmy wzywani do wyciągania pojazdów, które wpadały w poślizg – powiedział Jaromir Koristka, pracownik służby drogowej, w wypowiedzi przytoczonej przez TVN Meteo.

Ostatni raz taki atak zimy w kwietniu w Czechach zanotowano 25 lat temu. Specjaliści ostrzegają, że gorsza pogoda utrzyma się na pewno do weekendu. Dopiero wtedy można będzie liczyć na to, że trochę odpuści.

Źródło: TVN Meteo