Zamknij

Atak zimy w Tatrach. Do sieci trafiło zdjęcie zaśnieżonego szlaku na Rysy

31.08.2021 12:07
Atak zimy w Tatrach. Do sieci trafiło zdjęcie zaśnieżonego szlaku na Rysy
fot. Konrad Komarnicki/East News

Choć kalendarzowa zima rozpocznie się dopiero w grudniu, to już od kilku dni w niektórych miejscach w wyższych partiach gór zalega śnieg. Pod białym puchem znalazł się m.in. czerwony szlak na Rysy. Do sieci trafiły zdjęcia zaśnieżonego szczytu.

Nie od dziś wiadomo, że pogoda w górach jest nieprzewidywalna i dynamicznie się zmienia. Jeszcze niedawno upalne słońce i wysokie temperatury spowodowały, że na tatrzańskich szlakach można było zaobserwować prawdziwe tłumy. W ubiegłym tygodniu turyści, którzy chcieli zdobyć wierzchołek Giewontu, musieli czekać nawet w 3-godzinnej kolejce.

W ostatnich dniach natomiast pogoda diametralnie się zmieniła. W wyższych partiach gór zalega śnieg. We wtorek TPN w opublikowanym komunikacie odradził wycieczki w te partie Tatr.

Śnieg w Tatrach. Do sieci trafiło zdjęcie szlaku na Rysy

19 sierpnia pisaliśmy o tym, że w  Tatrach spadł pierwszy śnieg, a zaledwie półtora tygodnia później nastąpił prawdziwy atak zimy. Pod białym puchem znalazły się niektóre partie gór powyżej 2000 m n.p.m. Występują także oblodzenia. 

We wtorek 31 sierpnia na profilu "Tatromaniak" na Facebooku opublikowane zostało zdjęcie zaśnieżonego szlaku na Rysy. Na fotografii wykonanej przez Damiana Grubicha widać kilkucentymetrową warstwę białego puchu. Pod śniegiem znalazły się również łańcuchy, które mają pomagać turystom w dotarciu na szczyt. 

Aktualne warunki na Rysach. Uważajcie na siebie! - brzmi opis zdjęcia.

W komunikacie zamieszczonym przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego czytamy, że obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiana turystyki. Na szlakach jest bardzo mokro i ślisko. W potokach natomiast utrzymuje się podwyższony poziom wody i miejscami możliwe są podtopienia tras. Padający deszcz i niski pułap chmur w wyższych partiach Tatr ograniczają widzialność i utrudniają orientacje w terenie. Z kolei w wyższych partiach gór w wielu miejscach występują oblodzenia, a na szczytach i graniach Tatr Wysokich zalega już warstwa śniegu. TPN odradza wycieczki w te partie gór.

Przypomnijmy, że od 1 września zamknięty będzie czerwony szlak na odcinku: Czarny Staw pod Rysami - Rysy (w obu kierunkach). Droga będzie nieczynna od poniedziałku do piątku. Turyści, chcą zdobyć najwyższy szczyt Polski, będą mieli taką możliwość w weekendy, tj. w soboty oraz niedziele. Szlak na Rysy zamknięty będzie z powodu remontu, który ma potrwać przez około 2-3 tygodnie.

RadioZET.pl/tpn.pl/Facebook(Tatromaniak)