Zamknij

Ten kraj może otworzyć granice dopiero w połowie 2022. "Najważniejsza jest ochrona życia i pracy"

07.05.2021 14:07
Australia może otworzyć granice dopiero w połowie 2022 roku. "Najważniejsza jest ochrona życia i pracy"
fot. SHUTTERSTOCK

Wszystko wskazuje na to, że Australia nieprędko otworzy swoje granice. Tamtejszy minister finansów i senator Simon Birmigham w tym tygodniu w "Sky News" powiedział, że międzynarodowe podróże powinny być wznowione nie wcześniej niż pod koniec bieżącego roku, a być może nie będzie można ich odbywać nawet na początku 2022.

Koronawirus wywrócił świat do góry nogami, a kraje robią wszystko, by powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa. Wiele z nich wprowadziło liczne restrykcje. Część państw zdecydowało się natomiast na bardziej radykalne kroki i zamknęło swoje granice. Wśród nich jest Australia, która prawdopodobnie zezwoli na podróże międzynarodowe nie wcześniej niż w połowie 2022 roku.

Koronawirus. Australia może otworzyć granice dopiero w połowie 2022 roku

Minister w czwartek w "Sky News" powiedział, że granice Australii prawdopodobnie nie zostaną "otwarte na początku przyszłego roku" z uwagi na "niepewność" co do skuteczności globalnego wprowadzenia szczepionek przeciwko koronawirusowi. Jednocześnie podkreślił, że dla opinii publicznej najważniejsza jest ochrona życia i pracy.

"Australijczycy nie chcą, abyśmy ponownie otworzyli granice i ryzykowali przedostaniem się COVID-19 do naszego kraju, co może spowodować utratę życia, straty ekonomiczne i utratę miejsc pracy w całej Australii" - podkreślił Birmingham.

Dziennikarz "Sky News" zapytał także ministra o harmonogram otwierania się kraju. Ten jednak odmówił odpowiedzi na to pytanie, dodając, że gigantyczny wzrost zakażeń koronawirusem w Indiach i wybuchy epidemii w innych częściach świata, to przyczyny jego niechęci do określenia daty wznowienia podróży zagranicznych.

W Australii są obecnie 243 osoby zakwalifikowane jako przechodzące "aktywne zakażenie", z czego 119 w samej Nowej Południowej Walii, której stolicą jest Sydney. W czwartek australijskie ministerstwa zdrowia poinformowało, że w kraju przybyło 13 nowych zakażeń, z czego 11 dotyczy Nowej Południowej Walii. 9 osób zakaziło się koronawirusem za granicą, a dwa przypadki dotyczą zakażeń miejscowych.

Od początku pandemii w Australii odnotowano łącznie 29 865 przypadków i 910 zgonów z powodu COVID-19.

RadioZET.pl/PAP