Zamknij

Australia poluzuje restrykcje wjazdowe. Wpuści do kraju zagranicznych turystów

18.10.2021 15:10
Australia poluzuje restrykcje wjazdowe. Wpuści do kraju zagranicznych turystów
fot. SHUTTERSTOCK

Jak informuje agencja dpa, władze Australii opracowały plan stopniowego otwierania granic i ponownego umożliwienia turystom wjazdu do kraju. Międzynarodowy ruch graniczny ma zostać wznowiony jeszcze pod koniec 2021 roku.

Na taką wiadomość czekali wszyscy, którzy mają w planach podróż do Australii. Kraj ten, po półtora roku odcięcia się od świata, już niebawem otworzy granice i wpuści zagranicznych turystów.

Australia poluzuje restrykcje wjazdowe. Wpuści do kraju zagranicznych turystów 

Tamtejszy minister turystyki Dan Tehan zapowiedział, że Australia będzie mogła wznowić międzynarodowy ruch graniczny i otworzyć się na turystów jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

"Naszym priorytetem jest sprowadzenie Australijczyków do domu" – wyjaśnił Tehan. Jednocześnie minister dodał, że jego zdaniem przed zbliżającą się Gwiazdką "można zacząć wpuszczać wszystkich, w tym zagranicznych wczasowiczów".

Jako warunek podano 80-procentowe zaszczepienie dwoma dawkami całej australijskiej populacji powyżej 16. roku życia. Do minionego weekendu zdołano w pełni zaszczepić przeciw COVID-19 68 proc. dorosłych mieszkańców Australii. Z kolei 85 proc. otrzymało dotąd jedną dawkę szczepionki.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu premier Nowej Południowej Walii Dominic Perrottet zapowiedział na 1 listopada ponowne otwarcie granic regionu. Wyjaśnił, że 14-dniowa kwarantanna nie będzie obejmować osób w pełni zaszczepionych.

Australijski premier Scott Morrison doprecyzował informacje, podając, że kraj będzie otwierany stopniowo, a w pierwszej kolejności nowe przepisy będą miały zastosowanie wobec obywateli Australii i osób zamieszkujących na stałe na terytorium tego kraju. Wskutek zamknięcia granic wielu Australijczyków nie mogło wrócić do domu z zagranicznych wyjazdów, a 25 mln mieszkańców kontynentu musiało zrezygnować z międzynarodowych podróży.

RadioZET.pl/PAP