Zamknij

Gigantyczna kara za brak maseczki. Na tym lotnisku grozi grzywna w wysokości 180 tys. zł

20.01.2021 11:53
Kobieta w masce na lotnisku
fot. Shutterstock

Lotnisko Perth w Australii zaostrzyło restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Chociaż obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie portu lotniczego nie wydaje się niczym nowym, zaskakuje kara, jaka można dostać za nieprzestrzeganie tego wymogu. Zgodnie z nowymi przepisami za brak maseczki na australijskim lotnisku pasażer może zapłacić mandat w wysokości do 50 tys. dolarów.

Przepis dotyczący zasłaniania ust i nosa obowiązuje nie tylko wewnątrz terminala pasażerskiego lotniska w Perth, ale też na zewnątrz – na parkingach, w autobusach na terminalach czy na postojach taksówek.

Jak wyjaśniają władze australijskiego portu, nowe zasady mają na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, a tym samym zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom lotniska. 

Australia. Nawet 180 tys. zł mandatu za brak maseczki na lotnisku

Zasada dotycząca obowiązkowych maseczek na terenie lotniska obowiązuje w większości miejsc na świecie. Jednak w przypadku Australii zaskakuje kara za nieprzestrzeganie tego wymogu. Okazuje się, że za brak maseczki na lotnisku Perth można zapłacić grzywnę w wysokości  50 tys. dolarów, czyli równowartość 180 tys. złotych. 

Mandat za takie "przewinienie" zaczął obowiązywać po tym, jak australijski Gabinet Narodowy zgodził się na wprowadzenie obowiązku zasłaniania ust i nosa w czasie wszystkich lotów krajowych, a także wszystkich lotów do i z Australii. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się nowego, brytyjskiego szczepu koronawirusa.

Od tej zasady są oczywiście wyjątki. Z noszenia maseczki, a tym samym kary, są zwolnione dzieci poniżej 12 roku życia, a także osoby, które nie mogą jej nosić z powodu choroby fizycznej lub psychicznej. Maseczkę można jedynie w kilku sytuacjach – gdy komunikujemy się z osobą niesłyszącą i niedosłyszącą, w czasie jedzenie, picia czy przyjmowania leków, oraz w przypadku kontroli bezpieczeństwa.

Źródło: Australian Aviation, Watoday.com