Zamknij

Austria grozi lockdownem. Restrykcje jednak tylko dla niezaszczepionych

25.10.2021 15:25
Austria grozi lockdownem. Restrykcje jednak tylko dla niezaszczepionych
fot. SHUTTERSTOCK

W Austrii cały czas rośnie liczba przypadków zakażeń koronawirusem. Szef rządu zapowiedział, że jeżeli sytuacja epidemiczna w kraju nie ulegnie poprawie, osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 mogą zostać objęte lockdownem.

Pandemia koronawirusa nie zwalnia tempa. W ubiegłym tygodniu w Austrii odnotowano 20 408 nowych infekcji COVID-19, co daje średnią siedmiodniową na poziomie 228,5 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Dla porównania tydzień wcześniej wskaźnik ten wynosił mniej więcej 152,5 infekcji na 100 tys. osób.

Zobacz także:  Tajlandia znosi restrykcje dla Polaków. Nasz kraj znalazł się na zielonej liście

W związku z rosnącą falą zakażeń koronawirusem w ubiegły piątek odbyło się specjalne spotkanie szefa austriackiego rządu z przywódcami krajów związkowych. 

Jeśli liczba nowych infekcji koronawirusem w Austrii będzie nadal rosła, osoby niezaszczepione przeciw COVID-19 mogą zostać objęte lockdownem - powiedział kanclerz Alexander Schallenberg.

Austria grozi lockdownem. Restrykcje tylko dla niezaszczepionych

Szef austriackiego rządu wykluczył wprowadzenie lockdownu dla osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi oraz dla tych, którzy przeszli chorobę. Jednocześnie dodał, że nadal jest zbyt wielu "wahających i ociągających się" w sprawie szczepienia, i wyraził nadzieję, że plany rządu skłonią te osoby do przyjęcia preparatu.

Pandemia wciąż nie jest za nami. Niedługo czeka nas pandemia osób nieszczepionych - oświadczył po zebraniu.

Alexander Schallenberg ogłosił, że jeśli liczba pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii przekroczy 500, czyli jedną czwartą dostępnych miejsc, do lokali takich jak restauracje i hotele będą mogły wejść wyłącznie osoby zaszczepione przeciw koronawirusowi, a także ozdrowieńcy.

Z kolei w przypadku, gdy na OIOM-ach będzie przebywało ponad 600 pacjentów (około jednej trzeciej dostępnych łóżek), rząd obejmie niezaszczepionych ścisłym lockdownem. Będą oni mogli wychodzić z domu jedynie w określonych sytuacjach. Warto w tym miejscu wspomnieć, że obecnie na oddziałach intensywnej terapii przebywa 220 osób z COVID-19.

Agencja Associated Press zauważa, że w ostatnich miesiącach szczepienia - mimo zachęt ze strony rządu - przebiegały wolniej. Do tej pory w pełni zaszczepionych zostało 62,2 proc. mieszkańców Austrii, zaś jedną dawkę preparatu otrzymało 65,4 proc. populacji.

Zobacz także: Izrael otwiera się na zagranicznych turystów. Podróżni będą musieli spełnić kilka warunków 

RadioZET.pl/PAP