Zamknij

Chaos w ośrodkach narciarskich w Austrii. Lockdown w kraju, a stoki pozostają otwarte

23.11.2021 12:02
Austria - stok narciarski
fot. Shutterstock

W miniony weekend ludzie szturmowali otwarte ośrodki narciarskie w Austrii, by wykorzystać ostatnią przed całkowitym lockdownem w kraju. Okazało się, że mimo ogólnokrajowej blokady wyciągi narciarskie mogą nadal działać. Większość ośrodków zimowych nie zdążyła jednak zareagować. Branża turystyczna była przekonana, że tereny narciarskie będą zamknięte. 

W Austrii od poniedziałku, 22 listopada, obowiązuje pełny lockdown. Decyzję o wprowadzeniu blokady rząd tłumaczył rekordowymi wzrostami liczby zakażeń koronawirusem. Lockdown ma potrwać co najmniej 10 dni, w razie potrzeby może zostać wydłużony do 20.

Austriacy podczas ogólnokrajowego "zamknięcia" mogą opuszczać swoje domy tylko z ważnego powodu, wśród nich są również ćwiczenia fizyczne na świeżym powietrzu. Do niedzieli wszyscy zakładali, że dozwolone będzie wyłącznie narciarstwo biegowe i ski touring, natomiast stoki pozostaną zamknięte. Okazało się jednak inaczej. 

Austria. Stoki narciarskie pozostaną otwarte

Jak poinformowała Rada Narodowa w niedzielę wieczorem, mimo wprowadzonego lockdownu tereny narciarskie mogą pozostać otwarte. "Dla wielu operatorów wyciągów narciarskich inicjatywa ta pojawiła się jednak zbyt późno, by mogli zareagować na czas" – podaje portal RND. W związku z tym większość austriackich ośrodków była w poniedziałek zamknięta.

Na początku tygodnia działały jedynie ośrodki Kitzbühel i lodowca Dachstein. Od wtorku szusowanie ma być możliwe również na lodowcu Stubai, na Kitzsteinhornie oraz na lodowcu Moelltal, a Schladming rozpocznie sezon w piątek.

W Pitztal, osoby odpowiedzialne za ośrodki narciarskie chcą najpierw zapoznać się z nowym rozporządzeniem i dopiero wtedy zdecydować, czy w ogóle wznowić działalność. 

Jak informuje "Tiroler Tageszeitung", tereny narciarskie w Soelden i na lodowcu Kaunertal oraz w Zillertal zostaną prawdopodobnie ponownie otwarte dopiero po lockdownie, 13 grudnia.

Austria. Jakie restrykcje na stokach?

Tereny narciarskie otwarte w czasie lockdownu muszą przestrzegać jeszcze surowszych zasad niż dotychczas. Już na początku sezonu na stokach obowiązywała zasada 2G, co oznacza, że z wyciągów mogły korzystać tylko osoby zaszczepione lub wyleczone. Teraz dodano obowiązek noszenia maseczki, zarówno w wyciągach narciarskich i gondolach, jak i w poczekalniach. Dozwolone są tylko maski FFP2.

Restauracje, bary i hotele muszą pozostać zamknięte również na terenach narciarskich. Oznacza to, że możliwe są tylko jednodniowe wycieczki z wyżywieniem we własnym zakresie, choć niektóre restauracje na stokach chcą oferować dania na wynos.

Portal turystyczny "austria.info" ogłosił, że w czasie blokady nie można podróżować do Austrii. Jednak dzięki otwartym terenom narciarskim jednodniowe wycieczki z Niemiec są w zasadzie możliwe – przynajmniej dla tych, którzy zostali zaszczepieni i wyzdrowieli – informuje RND.

Źródło: Berenika Lemańczyk (PAP), rp.pl