Zamknij

Automatyczna kwarantanna po powrocie do Polski. Zmiany dla podróżujących z 3 krajów

05.05.2021 10:03
Adam Niedzielski
fot. Zbyszek Kaczmarek/Reporter/East News

Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski z Indii, Brazylii i Republiki Południowej Afryki będą poddawane obowiązkowej kwarantannie – zapowiedział na konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski. Nawet szczepienie nie będzie zwalniało z nałożonej kwarantanny. 

Szef resortu zdrowia poinformował, że mamy w Polsce dwa ogniska indyjskiej mutacji wirusa – pod Warszawą i w Katowicach. Podkreślił, że należy szybko wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji, gdyż oba te ogniska powstały przy stosowaniu obowiązujących procedur przekraczania granicy. Przypomniał, że przewidują one albo pójście na kwarantannę po powrocie do Polski, albo wykonanie w ciągu 48 godz. testu. Wynik negatywny zwalnia z kwarantanny.

Adam Niedzielski przyznał, że osoba, która przyjechała z Indii, miała wykonany taki test w ciągu 48 godz. po przyjeździe do kraju i dał on wynik negatywny.

Właśnie dlatego podjęto decyzję o zaostrzeniu restrykcji wjazdowych dla podróżujących z krajów, w których występują nowe, groźne mutacje koronawirusa. Na listę "niebezpiecznych kierunków" trafiły Brazylia, Indie i Republika Południowej Afryki.

Kwarantanna po powrocie z RPA, Brazylii i Indii

Minister zdrowia przekazał podczas konferencji prasowej, że trzecia fala znacząco maleje, jednak cały czas musimy pamiętać, że jest ryzyko w postaci nowych wariantów. 

– Będziemy chcieli zmienić procedury przekraczania granicy w przypadku tych krajów, gdzie najczęściej występują mutacje, które stanowią potencjalnie największe zagrożenie. Dlatego w przypadku Brazylii, Indii i Republiki Południowej Afryki – wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z tych trzech destynacji, będą automatycznie poddawane kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przyjeździe.

Adam Niedzielski

Szef MZ dodał, że dopiero po siedmiu dniach podróżujący będą mogli wykonać test na Covid-19, aby ewentualnie zostać zwolnionym z nałożonej kwarantanny.

– Siedem dni jest właśnie tym okresem, kiedy zakażenia powinno się pojawić w takiej ilości, że jest łatwe do zidentyfikowania testem PCR czy antygenowym – tłumaczył Niedzielski.

Szef resortu zdrowia dodał, że w przypadku tych trzech krajów nawet szczepienie nie będzie zwalniało podróżujących z konieczności odbycia kwarantanny.

Rzecznik ministerstwa Wojciech Andrusiewicz zaznaczył z kolei, że obowiązkowa izolacja będzie dotyczyć również tych osób, które podróżują z Indii, Brazylii lub RPA z przesiadkami.

Adam Niedzielski podkreślił, że głównym zagrożeniem i źródłem nowej fali są mutacje. Dlatego – podkreślił – wszystkie siły zarówno instytutów, laboratoriów, jak i innych współpracujących instytucji są skoncentrowane na badaniu genomu, czyli weryfikowaniu, z jakimi mutacjami mamy do czynienia.

Źródło: PAP, gov.pl