Zamknij

Odbudują symbol Malty? Powstał niezwykły projekt Lazurowego Okna

Redakcja
09.01.2019 10:40
Lazurowe Okno - Gozo
fot. Shutterstock

Azure Window, słynny most skalny u wybrzeży Gozo, może zostać zastąpiony "Sercem Malty". Stalowa, 5-poziomowa konstrukcja ma być odwzorowaniem pocztówkowego symbolu Malty. 

Azure Window, tzw. Lazurowe Okno, przez lata było jedną z najpopularniejszych atrakcji Malty. Naturalnie stworzony przez fale wapienny most był najchętniej fotografowanym miejscem w kraju. Niestety w 2017 roku ta imponująca formacja, stale poddawana niszczeniu przez wodę morską, zawaliła się. Sceneria, którą tworzyła skała, była często wykorzystywana jako plan filmowy, np. w serialu "Gra o tron". 

Azure Window znów pojawi się na Malcie?

Jak podaje Fly4free.pl, w ostatnim czasie pojawił się pomysł na nowe zagospodarowanie przestrzeni, na której niegdyś wznosiło się słynne Lazurowe Okno.  To "Serce Malty" – centrum kulturalno-muzealne budowane w zatoce Dwejra. Projekt przygotował rosyjski architekt Svetozar Andriejew.

Lazurowe Okno ze stali - projekt
fot. YouTube/screen

Budynek ma mieć pięć poziomów i ma być wykonany z odbijającej światło stali. Wewnątrz, według wstępnego projektu, ma się znaleźć ponad 5 tys. m2 powierzchni wystawowej. Według architekta nowa, stalowa atrakcja mógłba z powrotem ożywić turystycznie tę część wybrzeża Gozo.

Projekt został przedstawiony rządowi Malty i wstępnie zebrał bardzo pochlebne recenzje, ale nie zapadła jeszcze żadna wiążąca decyzja na ten temat.

Przeczytaj także:

• We Włoszech powstał najwyższy wiszący most w Europie. Atrakcja tylko dla odważnych

• Valletta – europejskie miasto-muzeum 

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC