Zamknij

Bagno Całowanie. Niezwykłe miejsce w Polsce polecane przez Martynę Wojciechowską

04.11.2020 13:31
Bagno Całowanie
fot. Shutterstock

Bagno Całowanie jest unikalnym miejscem na mapie Polski. To jeden z największych kompleksów torfowisk na Mazowszu, przez który przebiega ścieżka spacerowa. Właśnie ten niesamowity zakątek poleca na swoim Instagramie znana podróżniczka, Martyna Wojciechowska. 

Bagno Całowanie to największe mazowieckie torfowisko położone w dolinie Wisły. Zajmuje powierzchnię 1200 ha i znajduje się na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego (na południowy wschód od Warszawy). Jest idealnym miejscem na wypoczynek w ciszy i blisko natury.

Martyna Wojciechowska poleca Bagno Całowanie

Martyna Wojciechowska co jakiś czas poleca na swoim profilu niezwykłe miejsca w Polsce i oznacza je hasztagiem #zwiedzamlokalnie. Tym razem znana podróżniczka podzieliła się zdjęciem Bagna Całowanie.

– Zaledwie 30 km od Warszawy, niedaleko miejscowości Osieck, czeka miejsce o wdzięcznej nazwie BAGNO CAŁOWANIE. Dla odwiedzających to miejsce stworzono też specjalne ścieżki i kładki spacerowe – napisała na Instagramie Martyna Wojciechowska. 

Zobacz także

Bagno Całowanie. Ścieżka spacerowa wzdłuż torfowiska

Bagno Całowanie rozciąga się na długości 15 km i szerokości 3 km. Nazwa tego miejsca pochodzi od "romantycznej" nazwy pobliskiej miejscowości – Całowanie. 

Teren największego na Mazowszu torfowiska można wygodnie zwiedzać dzięki specjalnym ścieżkom edukacyjnym i drewnianym kładkom spacerowym. Na początku ścieżki znajduje się wieża widokowa o wysokości 8 metrów – to idealny punkt na obserwacje ornitologiczne. Ta część Bagna Całowanie jest bardzo popularna wśród turystów, szczególnie w weekendy. 

Właśnie dlatego warto pójść nieco dalej, zejść ze ścieżki edukacyjnej, minąć wieżę i przejść na drugą stronę szutrowej drogi –  ten fragment jest bardziej dziki, zalesiony i rzadziej odwiedzany przez turystów. Cała ścieżka tworzy swoistą pętlę, która rozpoczyna się i kończy we wsi Podbiel.

Obszar Bagna Całowanie jest szczególnie cenny przyrodniczo jako ostoja dla zagrożonych gatunków ptaków, a także cennej roślinności. Charakterystycznym elementem krajobrazu tego miejsca jest łańcuch kilkunastu wydm osiągających wysokość nawet kilku metrów. Najwyższa nich jest Pękatka. 

Zobacz także

Bagno Całowanie. Jak dojechać?

Bagno Całowanie znajduje się na południowy wschód od Warszawy (pomiędzy Osieckiem, Karczewem i Całowaniem). To ok. 20 km od Otwocka i ok. 17 km od Góry Kalwarii. 

Samochodem można dojechać do kładki i wieży widokowej - jednak wyłącznie od strony miejscowości Całowanie. Jadąc od strony miejscowości Podbiel, trzeba zaparkować przy drodze, kilkaset metrów od tarasu widokowego, a następnie dotrzeć na miejsce pieszo.