Zamknij

Balaton: wyjątkowe jezioro Węgier. Najpiękniejsze miejsca w okolicy

Redakcja
21.02.2019 16:32
Balaton
fot. Shutterstock

Jezioro Balaton, w pewien sposób zastępujące Węgrom morze, jest popularnym celem wyjazdów. Tysiące ludzi przyjeżdża tutaj latem, by odpoczywać nad jego zielonymi wodami. Krystalicznie czyste jezioro, plaże, winnice i świetnie rozwinięta infrastruktura na południowym brzegu przyciągają turystów z różnych części Europy. Odkrywamy najpiękniejsze miejsca w okolicy jeziora Balaton. 

Balaton jest największym jeziorem w Europie Środkowej. Jego długość wynosi niemal 80 km, a szerokość waha się od 14 do 1,5 km – w miejscu, gdzie zbiornik jest jakby przecięty na dwie części przez półwysep Tihany. Balaton jest pozostałością po starożytnym Morzu Panońskim, pokrywającym niegdyś ten region Węgier.

Obecnie to centrum turystyki i rekreacji. Sezon turystyczny trwa tutaj od czerwca do końca sierpnia, kiedy średnia temperatura powietrza wynosi od 30-40°C, a woda ma średnio 25°C. Na miejscu czeka nie tylko fantastyczna woda mieniąca się kolorami od szmaragdowego, przez granatowy i błękitny aż po złoty, ale także piaszczyste plaże, ośrodki wypoczynkowe oraz liczne atrakcje turystyczne. Odkrywamy najciekawsze miejsca nad Balatonem.

Siófok: letnia stolica Węgier

Najpopularniejszym punktem podróżnych jest południowy brzeg Balatonu prawie w całości zabudowany ośrodkami wypoczynkowymi. Największą i najsłynniejszą miejscowością w tej części regionu jest Siófok. W tym miejscu doskonale odnajdą się rodziny z dziećmi, jak i młodzi poszukujący atrakcji i wieczornych rozrywek. Największą atrakcję Siofok stanowią bez wątpienia plaże, ciągnące się wzdłuż 17-kilometrowego brzegu oraz płytka woda, która bardzo szybko się nagrzewa. Jednym z niezwykle popularnych punktów na słoneczny wypoczynek jest jedyna płatna w Siófok Nagy Strand (Wielka Plaża), na której latem gromadzą się tłumy turystów. Ale to tylko jedna z kilkunastu plaż dostępnych na miejscu.

Siofok
fot. Shutterstock

W samym centrum miasta stoi ponad stuletnia wieża ciśnień. Ten odrestaurowany już zabytek powstał w 1912 roku i wznosi się na wysokość 45 metrów. Przeszkloną windą można wjechać na taras widokowy, skąd roztaczają się widoki na panoramę miasta oraz Balaton. Warto wybrać się na spacer tutejszą promenadą, z jednej strony wysadzaną platanami, a z drugiej połyskującą turkusową taflą jeziora.

Zobacz także

Tihany: pola lawendowe i bogactwo zabytków

Na przeciwnym brzegu Balatonu, niemal na wprost Siófok, rozciąga się urokliwe Tihany. Skalisty półwysep wyrasta niejako z północnego brzegu jeziora w kierunku południowym i wznosi się ok. 80 metrów nad lustrem Balatonu. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni (ok. 5 km długości i 3 km szerokości) kryje się wyjątkowe bogactwo zabytków i piękna natury. W 1952 roku obszar półwyspu został ogłoszony – jako pierwszy na Węgrzech – parkiem narodowym. Tihany zachwyca szczególnie w czerwcu, w porze kwitnienia, kiedy spora część obszaru pokryta jest pachnącymi, fioletowymi lawendami.

Tihany
fot. Shutterstock

W południowej części cyplu znajduje się port jachtowy i ruchliwa przystań, wokół których wznoszą się liczne hotele oraz inne obiekty turystyczne. We wschodniej części, na szczycie wzgórza, zachowała się urokliwa wioska o tej samej nazwie. Pokryte strzechą chaty, płoty z zawieszonymi na nich garnkami i zapach przypraw, głównie papryki i lawendy, tworzą niezwykły klimat tego miejsca.

Patrząc na Tihany z przeciwległego brzegu, uwagę zwraca opactwo benedyktynów – swoisty symbol tego miejsca. Najcenniejsza historycznie część opactwa znajduje się pod kościołem. W tutejszej romańskiej krypcie z XI wieku znajduje się grób Andrzeja I, zmarłego w 1060 roku węgierskiego króla i fundatora opactwa.

Hévíz: węgierskie jezioro termalne

Miasteczko Hévíz, położone około 6 km od brzegu Balatonu, wyrosło nad bajkowym jeziorem termalnym. To największy tego typu naturalny zbiornik wodny o powierzchni 4,4 ha. Jest stale zasilany gorącą wodą tryskającą ze źródeł usytuowanych kilometr pod ziemią. Temperatura wody w jeziorze waha się pomiędzy 23-25°C zimą oraz 33-36°C latem. 

Heviz
fot. Shutterstock

Woda w jeziorach Hévíz, dzięki zawartości siarki, wapnia, magnezu i innych składników mineralnych, wykazuje właściwości lecznicze. Pomaga m.in. przy dolegliwościach reumatycznych czy schorzeniach narządów ruchu. Zimą nad powierzchnią wody tworzy się warstwa pary, która zapobiega ochładzaniu się wody i ma zarazem naturalne właściwości inhalacyjne. Lecznicze wody jeziora nie są jednak wskazane dla dzieci – do zbiornika nie mogą wchodzić dzieci poniżej 12 roku życia.

Zobacz także

Badacsony: wzgórza pełne winnic

To tak naprawdę nazwa wulkanicznej góry i zarazem położonego u jej stóp regionu winiarskiego. Stoki wzgórza Badacsony pokryte są malowniczymi winnicami usianymi bielą zabudowań. W sezonie ten winny region (a szczególnie kurort Badacsony nad samym Balatonem) odwiedzany jest przez setki turystów. Poza sezonem staje się urokliwym, kameralnym zakątkiem.

Badacsony
fot. Shutterstock

Jedną z atrakcji Badacsony jest winny szlak prowadzący do szczytu wzgórza. Droga jest dostępna dla ruchu samochodowego, ale trzeba być naprawdę dobrym kierowcą, aby minąć się na trasie z innym pojazdem. Szlak pnie się wśród winnic ku Szegady Róza haz – XVIII-wiecznemu dworkowi z dawną tłocznią win. Na parterze zabytkowej budowli zgromadzono m.in. stare narzędzia winiarskie.

Z jednej z wiosek Badacsony – miejscowości Badacsonytomaj – wychodzi też czerwony szlak w kierunku „Kamiennej Bramy” – fantastycznych tworów skalnych w kształcie kolumn i organowych piszczałek.

Zobacz także

Keszthely: miasto muzeów i zabytków

Na północnym wybrzeżu Balatonu godny uwagi jest również ośrodek Keszthely. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią wystawy, muzea oraz artystyczny klimat. Urokliwy główny plac Fő tér otaczają budynki z różnych epok – a wśród nich zabytkowy, XVIII-wieczny ratusz. Kawałek od promenady rozpościera się okazały zamek rodu Festeticsów. To trzeci co do wielkości pałac na Węgrzech, odznaczający się ogromnym przepychem i bogactwem. Na zachód od rezydencji rozciąga się 7-hektarowy park w stylu angielskim.

Keszthely
fot. Shutterstock

Keszthely to w dużej mierze muzea. Ciekawie prezentuje się Babamuzeum (Muzeum lalek) z podobno największą w Europie kolekcją porcelanowych lalek w strojach ludowych. Jest też Muzeum Horrorów i Tortur oraz Nosztalgia Múzeum nazywane potocznie muzeum kiczu.

Zobacz także

Rowerem wokół Balatonu

Wokół całego jeziora Balaton wiedzie ścieżka rowerowa o łącznej długości ponad 200 km. Cała trasa jest dość dobrze oznakowana, nie brakuje po drodze licznych punktów serwisowych. Można poruszać się tak naprawdę w dowolnym kierunku, pamiętając o tym, że na południowym brzegu Balatonu trasa się bardziej płaska i dzięki temu łatwiejsza. Z rowerem bez problemu można również wsiąść na prom kursujący pomiędzy Szantód i Tihany. 

Większość osób planujących zwiedzanie okolic Balatonu na rowerze pokonuje dziennie ok. 50 kilometrów. Trasa o średnim stopniu trudności wytyczona jest częściowo publicznymi, choć mniej uczęszczanymi drogami.

Jezioro Balaton: informacje praktyczne

Położenie: południowo-zachodnia część Węgier, u podnóży Lasu Bakońskiego

Pogoda. Kiedy jechać nad jezioro Balaton?
Płytka woda Balatonu to ogromna zaleta tego miejsca. Jezioro szybko się nagrzewa, więc można kąpać się tutaj od maja-czerwca do października. Najcieplej jest oczywiście w szczycie sezonu – lipiec-sierpień – kiedy woda ma średnią temperaturę ok. 25 st. Celsjusza. Jeżeli jednak nie chcemy spędzać wakacji w towarzystwie dużej liczby turystów, wybierzmy się na wypoczynek przed sezonem lub na końcu tego okresu.

Jak dojechać nad Balaton?
Wielu Polaków wybiera się nad Balaton samochodem – szczególnie z południowej Polski (z Katowic nad jezioro to ok. 6 godzin jazdy samochodem). Inną opcją jest lot do Budapesztu, skąd dalej, nad Balaton, można dojechać pociągiem. Z dworca Budapeszt-Deli i Budapeszt Kelenföld dostępny jest bezpośredni pociąg do Siófok czy Balatonfüred (koszt ok. 2500 HUF – ok. 35 zł).

Jaką walutę zabrać?
Przed wyjazdem warto kupić w Polsce forinty (HUF) – 1000 HUF to około 14 zł. . Na Węgrzech funkcjonuje też dobrze sieć bankomatów, w związku z czym w razie potrzeby można wypłacić niezbędną kwotę. Płatności kartą są również powszechnie akceptowane w restauracjach, hotelach i większości sklepów.

Jezioro Balaton na mapie

Balaton mapa
fot. Shutterstock

Zobacz także

Źródło: "Węgry. Węgierskie morze i najlepsze kąpieliska termalne", Kociuba Katarzyna, Pascal 2018

___

RadioZET.pl/NC