Zamknij

Planujesz wakacje na Balearach? Poznaj najpiękniejsze wyspy archipelagu

Redakcja
09.01.2019 12:40
Cala Llombards, Majorka
fot. Shutterstock

Baleary, leżące w zachodniej części Morza Śródziemnego, przyciągają do siebie wielu turystów i podróżników. Ten niezwykły hiszpański archipelag tworzy ponad 200 wysp i wysepek, wśród których najbardziej znane są Majorka, Minorka oraz Ibiza. Podpowiadamy, jakie atrakcje kryją te trzy wyspy, czym się różnią i ile zapłacimy za wakacje.

Archipelag Balearów o łącznej powierzchni 5014 km² leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Miejsce to oferuje przepiękne krajobrazy (ponad 40% terenu objęte jest ochroną), fantastyczną pogodę latem, bogatą ofertę hotelową oraz liczne atrakcje dla turystów. Dużym atutem tego wakacyjnego kierunku jest odległość od Polski – zaledwie 3 godziny podróży samolotem.

Baleary nie są kierunkiem całorocznym. Sezon turystyczny rozpoczyna się tutaj w maju i trwa do końca października. Szczyt sezonu przypada na lipiec-sierpień – wówczas temperatury sięgają średnio 30˚C w ciągu dnia i 18˚C nocą. Co oferują najpopularniejsze wyspy w archipelagu i którą wybrać na wczasy?

Majorka: serce Balearów

Majorka to największa i najchętniej odwiedzana przez turystów wyspa Balearów. Na powierzchni 3640 km² znajdziemy prawdziwą mieszkankę krajobrazową: szczyty górskie ze Sierra de Tramuntana na czele, ukryte zatoczki, piaszczyste plaże, jaskinie i malownicze, zielone wioski. Obowiązkowo trzeba odwiedzić tętniącą życiem stolicę wyspy oraz całego archipelagu – Palma de Mallorca – której symbolem jest XIV-wieczna katedra La Seu. Zobacz też na radiozet.pl, co warto zobaczyć na Majorce.

Wioska Deia - Majorka
fot. Shutterstock/na zd. wioska Deia

Całe wybrzeże Majorki liczy prawie 550 kilometrów, a co za tym idzie – na miejscu znajdziemy mnóstwo fantastycznych plaż. Playa de Muro w Zatoce Alkudyjskiej, ukryta w zatoce Cala Llombards czy otoczona wydmami Es Trenc to najpiękniejsze punkty dla miłośników plażowania. Majorka ze względu na swoją powierzchnię i popularność oferuje najszerszy spośród wysp wybór hoteli dla rodzin, bogatą ofertę lokali, rozrywek i turystycznych atrakcji. Planując wakacje w tym miejscu, trzeba przygotować się na tłumy turystów, szczególnie w szczycie sezonu (lipiec-sierpień). W poszukiwaniu spokoju i natury warto wybrać się na północ, chociażby do imponującej wioski Deia.

Powierzchnia: ok. 3 640 km²
Stolica Majorki: Palma de Mallorca
Najpopularniejsze kurorty Majorki: na wschodnim wybrzeżu, m.in. Zatoka Alkudyjka, Cala Ratjada, Cala Millor, Sa Coma, Cala D’Or
Przykładowe ceny wczasów na Majorce: Za 7-dniowy pobyt z biurem podróży w wysokim sezonie (lipiec-sierpień) trzeba zapłacić od 1700 zł/osobę (hotel 2-gwiazdkowy, 2 posiłki). We wrześniu ceny hoteli spadają o kilkaset złotych. Aby znaleźć wczasy w niższej cenie, warto szukać ofert z dużym wyprzedzeniem (First Minute) lub czekać na okazję do ostatniej chwili (Last Minute).

Zobacz także

Zobacz także

Minorka: spokojne oblicze archipelagu

Minorka z prawie 700 km² powierzchni jest drugą co do wielkości wyspą archipelagu Balearów. „Spokojna siostra Majorki” – tak mówi się o tym miejscu. I rzeczywiście tak jest. Minorka, w porównaniu do mocno przepełnionej turystami i coraz bardziej skomercjalizowanej „sąsiadki”, jest wyspą kameralną, dziewiczą i na swój sposób subtelną. Nie znajdziemy tutaj wysokich i rozległych hoteli czy mocno rozrywkowych kurortów jak słynne już Magaluf na Majorce czy większość imprezowych punktów na Ibizie. W zamian za to czekają rozległe kompleksy apartamentów, często tuż przy wybrzeżu.

Cala Galdana
fot. Shutterstock/na zdj. Cala Galdana

Minorka bez wątpienia przyciąga plażami. Na całej wyspie kryje się ich ponad 100. Najpopularniejsze wśród turystów jest południe wyspy z szerokimi, piaszczystymi plażami. Wśród najpiękniejszych zakątków na wypoczynek trzeba wymienić Cala Macarelleta (z jasnym piaskiem i przejrzystą lazurową wodą), Cala Galdanę oraz ciągnącą się na ponad 2 kilometry Son Bou, który przyciąga szczególnie rodziny z dziećmi. Na wielbicieli pięknych krajobrazów czekają Szlak Cami de Cavalls ciągnący się dookoła wyspy czy urokliwe miasteczka Maó czy Ciutadella. Niewielkie rozmiary Minorki pozwalają na dokładne jej zwiedzenie w ciągu jednego urlopu.

Powierzchnia: ok. 668 km²
Stolica Minorki: Maó
Najpopularniejsze kurorty Minorki: na południowym wybrzeżu, Cala Galdana, Son Bou, Son Parc, Punta Prima, Santo Tomas, Cala'n Bosch
Przykładowe ceny wczasów na Minorce: Za tygodniowe wczasy z biurem podróży w lipcu i sierpniu trzeba zapłacić od 1570 zł/osobę (hotel 3-gwiazdkowy ze śniadaniem). W maju oraz wrześniu ceny spadają o kilkaset złotych.

Zobacz także

Zobacz także

Ibiza: wyspa rozrywki

Ibiza, choć ma zaledwie 35 km długości i 16 szerokości, kryje niezwykłą historię i atrakcje. Dużym atutem tego miejsca jest położenie – w porównaniu z innymi wyspami w archipelagu Balearów znajduje się najbliżej kontynentu afrykańskiego. Dzięki temu gwarantuje około 300 słonecznych dni w roku oraz morze przez cały rok cieplejsze od otaczającego go powietrza. Ibiza słynie z rozrywkowego charakteru, głośnych klubów, dyskotek oraz nocnych zabaw do białego rana. W latach 90. wyspa została nawet wpisana do Księgi rekordów Guinessa jako najbardziej imprezowe miejsce na świecie.

Ibiza
fot. Shutterstock

Zobacz także

Ibiza to nie tylko tętniące życiem miasteczka i światowej klasy kluby, ale także niezwykle zróżnicowane wybrzeże – od zadbanych piaszczystych plaż po te zupełnie dzikie. Jedne z najdłuższych i najpiękniejszych znajdują się na południowych wschodzie wyspy, w okolicy stolicy. Najatrakcyjniejsze miejsca na plażowanie to Cala de Sant Vicent, Playa Cala Salada oraz niemal 3-kilometrowa Playa d’en Bossa (jedna z najdłuższych na wyspie).

Powierzchnia: ok. 551 km2
Stolica: Ibiza
Najpopularniejsze kurorty Ibizy: Playa d’en Bossa, Cala Llonga, San Antonio, Es Cana
Przykładowe ceny wczasów na Ibizie: 7-dniowy urlop na Ibizie to koszt od 1430 zł/osobę (hotel 3-gwiazdkowy ze śniadaniem). Za hotel 4-gwiazdkowy trzeba zapłacić od 1850 zł za osobę.

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC