Zamknij

Bali wprowadza zakazy dla turystów. Władze i mieszkańcy mówią "dość"

Redakcja
28.09.2018 09:57
Bali
fot. Shutterstock

Władze wyspy mają dość turystów, którzy nie potrafią uszanować religii i przyjętych obyczajów. Właśnie dlatego podjęto decyzję o wprowadzeniu ograniczeń i zakazów podczas zwiedzania świątyń.

Jak podano w oficjalnym komunikacie, wprowadzony zakaz jest wynikiem zachowań turystów całkowicie nieadekwatnych do odwiedzanych miejsc. Podróżni pozują na tle sakralnych miejsc w skąpych strojach, zapominając, że dla Balijczyków są to miejsca otoczone kultem i należy im się szacunek.

Kary za niewłaściwe zachowanie w świątyniach

Ogromne oburzenie wśród lokalnej ludności wywołało zdjęcie duńskiego turysty, który wspiął się na szczyt jednej ze świątyń kompleksu Puhur Luhur Batukaru i usiadł na znajdującym się tam tronie. Zachowanie turysty było niezwykle obraźliwe dla Balijczyków, ponieważ miejsce to zarezerwowane jest dla najwyższego z hinduistycznych bóstw. Po licznych protestach Duńczyk usunął kontrowersyjne zdjęcie z Instagrama.

– Świątynie muszą być chronione, ponieważ są duszą kultury i obyczajów na Bali – tłumaczył Tjokorda Oka Artha Sukawati, zastępca gubernatora. – Jesteśmy zbyt otwarci na turystów, więc ich przybywa, ale w rzeczywistości ich jakość jest teraz inna niż wcześniej.

Władze Bali mając dość podobnych zachowań. Zgodnie z wstępnymi ustaleniami, zwiedzanie świątyń będzie możliwe tylko z przewodnikiem. Co więcej, władze zdecydowały się na wprowadzenie kar za łamanie przepisów obowiązujących w świętych dla Balijczyków miejscach. Nie wiadomo w jakiej wysokości będą kary pieniężne, ale być może sama informacja o obowiązujących przepisach, powstrzyma turystów od nieodpowiednich zachowań.

Na Bali znajduje się ponad 10 tys. obiektów sakralnych. To jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w południowo-wschodniej Azji w ostatnich latach. Tylko w zeszłym roku na miejsce wypoczynku wybrało ją ponad 5 mln odwiedzających.

Przeczytaj także:

Surowy zakaz we Florencji. Za jedzenie na ulicy w centrum nawet 2100 zł mandatu

Koniec darmowych drinków z all inclusive na Majorce? Rząd Balearów zadecydował

Źródło: wp.pl

___

RadioZET.pl/NC