Zamknij

Barcelona wprowadza zmiany dla turystów. Nowe przepisy dotyczące noclegów

Nina Czochara
27.08.2020 13:15
Barcelona wprowadza zmiany dla turystów. Nowe przepisy dotyczące noclegów
fot. Shutterstock

W Barcelonie turyści nie wynajmą już prywatnego mieszkania. Od 26 sierpnia wszedł w życie przepis, w myśl którego barcelończycy mają zakaz wynajmowania swoich mieszkań. Nowe przepisy zostały zatwierdzone przez rząd autonomiczny Katalonii.

Nowy dekret regionalnych władz spotkał się z protestami wielu osób utrzymujących się z wynajmu mieszkań dla turystów, ale poparły go m.in. władze Barcelony

Barcelona. Koniec z noclegami w prywatnych mieszkaniach

Jak powiedziała odpowiedzialna w barcelońskim ratuszu za urbanistykę Janet Sanz, aby skutecznie wyegzekwować nowe przepisy, rząd Katalonii będzie musiał przeprowadzić szereg inspekcji. Zaznaczyła, że istnieje ryzyko, że wielu właścicieli mieszkań może nawet nie wiedzieć o zakazie udostępniania ich turystom.

Według obowiązujących od środy przepisów zakaz ten będzie obowiązywał do sierpnia 2021 r. Później rząd Katalonii ma podjąć dalsze decyzje.

Zgodnie z nowym prawem przez najbliższy rok zostaną również zakazane na terenie Barcelony prace budowlane służące adaptowaniu obiektów mieszkalnych na lokale noclegowe dla turystów.

Wydawany w Katalonii dziennik “La Vanguardia" szacuje, że w stolicy Katalonii jest około 9000 mieszkań, w których przyjmowani byli dotychczas turyści. Około 3000 z nich, według gazety, mogło dotychczas działać w sposób nielegalny.

Źródło: PAP